Mjekët japin alarmin: Abuzimi me qetësuesit mund t’iu shkaktojë goditje në zemër

  Sëmundjet e zemrës janë vrasësi numër 1 i meshkujve dhe femrave në shumicën e vendeve të botës. Për shembull, në SHBA ato zënë 40% të shkaqeve të vdekjes duke tejkaluar në këtë mënyrë të gjitha sëmundjet kancerogjene të mbledhura së bashku. Kohët e fundit edhe mjekët tanë kanë dhënë alarmin se edhe shqiptarët poVazhdoni leximin “Mjekët japin alarmin: Abuzimi me qetësuesit mund t’iu shkaktojë goditje në zemër”

Era e fortë rrëzon një kamion në aksin Lezhë-Milot.

Era e fortë dhe moti i keq kanë rrëzuar një kamion në aksin Lezhë-Milot. Kamioni është rrëzuar dhe ka dalë nga rruga siç shihet në foto . Këto pamje janë të rralla, pasi nuk ka ndodhur më parë që në vendin tonë era e fortë të arrijë të rrëzojë një kamion. Nuk dihet nëse automjetiVazhdoni leximin “Era e fortë rrëzon një kamion në aksin Lezhë-Milot.”

Harta e 1456, e vërteta për flamurin e Skënderbeut

  Moikom Zeqo 1-Flamuri Flamuri i Skënderbeut është një subjekt kryesor i skënderbeologjisë. Dijetarët kanë shkruar mbi këtë flamur, por saktësia dhe akribia shkencore ka lënë shpesh për të dëshiruar. Megjithatë, ne kemi patur një përfytyrim për flamurin e Skënderbeut, bazuar tek stema e tij, që paraqet shqiponjën dykrerëshe, pa kurorë mbretërore mbi kokat, qëVazhdoni leximin “Harta e 1456, e vërteta për flamurin e Skënderbeut”

Fëmijët me sindromën down, të harruar nga shteti, nga 3 mijë raste vetëm 700 trajtohen

  Këtë vit  nuk pati pothuaj asnjë marshim, asnjë aktivitet publik sensibilizues dhe asnjë angazhim për të përmirësuar jetën e personave apo familjeve me sindromën down. Një seancë dëgjimore në komisionin parlamentar të shendetësisë ishte e vetmja mënyrë për të dëgjuar shqetësimet e kësaj kategorie; që këtë vit më shumë se kurdo herë tjetër eVazhdoni leximin “Fëmijët me sindromën down, të harruar nga shteti, nga 3 mijë raste vetëm 700 trajtohen”

Hidhet shorti.Përcaktohen qiftet gjysmëfinaliste të Kupës së Shqipërisë.

Skënderbeu-Flamurtari dhe Laçi-Kukësi janë këto dy çiftet gjysmëfinaliste të Kupës së Shqipërisë. Në zyrat e Federatës Shqiptare të futbollit u hodh shorti i 1/2-ave që përcaktoi dy përballje shumë interesante dhe shumë të rivalizuara gjatë këtyre viteve të fundit në futbollin shqiptar. Skënderbeu dhe Laçi do t’i luajnë në shtëpi ndeshjet e para të cilatVazhdoni leximin “Hidhet shorti.Përcaktohen qiftet gjysmëfinaliste të Kupës së Shqipërisë.”

Vera shqiptare, industria që qëndron mbi “paterica”!

  Një traditë mijëravjeçare, sa edhe e vonshme. Kështu do të përkufizohej kurba e industrisë së verës në Shqipëri, e cila në pjesën më të madhe të rrugëtimit ka qëndruar në nivel familjar, e ndërsa duket se “zëri” i disa markave të pakta “Made in Albania” po dëgjohet më shumë, jo vetëm në vend, porVazhdoni leximin “Vera shqiptare, industria që qëndron mbi “paterica”!”

Si i grabitën komunistët bibliotekat e tre Firmëtarëve të Pavarësisë Nosi, Frashëri, Kruja

Të panumërta format e dhunës që diktatura komuniste përdorte ndaj shqiptarëve. Vrasje, burgosje, internime… dhe një izolim e varfëri totale për të gjithë. Një ndër këto forma ishte edhe grabitja: sekuestrime pasurie, tokash, shtëpish, por edhe librash. Me instalimin e diktaturës së proletariatit, qeveritarët nxituan të grabisnin ç’të mundnin, sidomos atyre që u konsideruan “tradhtarë”Vazhdoni leximin “Si i grabitën komunistët bibliotekat e tre Firmëtarëve të Pavarësisë Nosi, Frashëri, Kruja”

Laçi-Kamza/ Rexhinaldo dyfishon shifrat, thyhet Kamza

Laçi merr fitoren e radhës duke konsoliduar pozitat e tij në kreun e renditjes, ku mban vendin e tretë. Priti në shtëpi Kamzën, ndaj së cilës kishte edhe një “hak” për të marrë nga faza e parë, ku u mund në këtë stradium nga skuadra e trajnerit Ndreu. Trajneri Mezani ka bërë disa ndryshime, kuVazhdoni leximin “Laçi-Kamza/ Rexhinaldo dyfishon shifrat, thyhet Kamza”

Heroi ynë Kombëtar në veprën e Marin Barletit

Prof. as. Dr. Anton Papleka Një nga ato burime të shkruara që hedhin dritë mbi marrëdhëniet midis iliro-arbërorëve dhe persianëve, është edhe vepra madhore „Historia e Skënderbeut“ e Marin Barletit. Këtë autor, shkenca shqiptare e ka konsideruar si personalitetin më të  shquar, me të cilin Shqipëria mori pjesë në rrymën humaniste të shekujve XV-XVI.(I, 53)Vazhdoni leximin “Heroi ynë Kombëtar në veprën e Marin Barletit”