Veprime urgjente që ju ndihmojnë të mbijetoni

  Në raste urgjente, gjëja e parë që vjen në mend është këshilla e miqve dhe e familjes sonë. Megjithatë, edhe rekomandimet më të njohura mund të çojnë në pasoja të rënda… Ne kemi grumbulluar 11 mite të zakonshme për ndihmën e parë, në mënyrë që ju të mos ndiheni të hutuar se çfarë duhetVazhdoni leximin “Veprime urgjente që ju ndihmojnë të mbijetoni”

Të dridhen duart? Ja cilat probleme shëndetësore fshihen pas këtij fenomeni

Ndoshta dridhja e duarve ka filluar së fundmi. Ose mbase po përkeqësohet edhe më shumë. Me siguri ka nisur gradualisht. Mund të ndodhë kur jeni të stresuar ose të inatosur. Ose e keni për shkak të ndonjë sëmundjeje. Cilido të jetë shkaku, “tremor” është emri që ekspertët i kanë vendosur dridhjes së duarve (ndonjëherë edheVazhdoni leximin “Të dridhen duart? Ja cilat probleme shëndetësore fshihen pas këtij fenomeni”

Nesër ndryshon ora, akrepat lëvizin para

Duke filluar që nga e diela do të flini një orë më pak pasi akrepat e orës dhe zhvendosjes së tyre 60 minuta para. Ndryshimi i orës do të ndodhë në 02:00 të mëngjesit të së dielës, kur akrepat do të shtyhen 1 orë përpara, duke shënuar 03:00. Në vende të tjera ky ndryshim doVazhdoni leximin “Nesër ndryshon ora, akrepat lëvizin para”

Stacioni hapësinor 9.4 ton përplaset mbi Europë për Pashkë, alarm për lëndë toksike edhe në Shqipëri

Stacioni hapësinor i Kinës që ka dalë nga kontrolli rrezikon të përplaset në Tokë gjatë fundjavës së Pashkëve. Inxhinierët parashikojnë se sateliti Tiangong-1 më në fund do të largohet nga orbita. Ka të ngjarë të bjerë diku rreth 30 marsit deri 3 prill, sipas Agjencisë Hapësinore Evropiane. Bota ka qenë prej kohësh duke e vrojtuarVazhdoni leximin “Stacioni hapësinor 9.4 ton përplaset mbi Europë për Pashkë, alarm për lëndë toksike edhe në Shqipëri”

Të pish vezë … sekreti i një organizmi super të fortë

Vezët e pagatuara janë të tejmbushura si me proteina ashtu edhe me yndyrna të mira. Idea e pirjes së vezës mund të mos u pëlqejë shumë njerëzve, por vezët konsiderohen një prej ushqimeve më të plotfuqishme kundër plakjes. Përfitimet e pirjes së vezëve të pagatuara janë të larmishme. Sfida qëndron tek gjetja e vezëve organike,Vazhdoni leximin “Të pish vezë … sekreti i një organizmi super të fortë”

Çfarë shkruhet në përkrenaren e Skënderbeut!?

Nga Andreas Dushi Armët e Skënderbeut kanë qenë subjekt i adhurimit mitik. Sipas legjendave shpata e tij ishte aq e rëndë sa që vetëm krahu i tij mund ta mbante. Po sipas legjendave, shpata e tij ishte kaq e mprehtë sa mund ta priste një burrë nga koka në bel me pak mundim dhe tëVazhdoni leximin “Çfarë shkruhet në përkrenaren e Skënderbeut!?”