Çaji i Gjetheve të Ullirit – Kurues ndaj shumë sëmundjesh

Përdorimi i çajit të gjetheve të ullirit e ka origjinën e përdorimit tek Hipokrati, babai i mjekësisë. Studimet bashkëkohore vërtetojnë se gjethet e ullinjve janë plot përbërës kundër viruseve dhe mikro-organizmave të dëmshëm. Ato arrijnë të ndikojnë në organizëm më fuqishëm se shumë prej antibiotikëve të farmacive. Çaji i përftuar nga zierja e gjetheve tëVazhdoni leximin “Çaji i Gjetheve të Ullirit – Kurues ndaj shumë sëmundjesh”

I njihni kulumriat!? Shtatë vlerat e saj për shëndetin

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore. Këto fruta kanë vlera të shumta dhe i bëjnë mirë stomakut dhe gjakut. Gjithashtu ato janë të pasura me antioksidantë. Frutat nxisin nxjerrjen e lëngjeve me toksina ngaVazhdoni leximin “I njihni kulumriat!? Shtatë vlerat e saj për shëndetin”

Mali i Skënderbeut, ku gojëdhanat ende “zukasin” si bletët

Nga Ndue Dedaj Në këtë përvjetor pesë shekullor e gjysmë të Heroit tonë Kombëtar të gjithë përpiqen të bëjnë diçka të shënuar në kushtim të tij, në kështjella, muze, arkiva, akademi, opera, shkolla etj. Ne thamë t’i lëmë mënjanë të gjitha këto për një çast, bashkë rrëfimet mitizuese të fëmijërisë për kryezotin dhe do t’iVazhdoni leximin “Mali i Skënderbeut, ku gojëdhanat ende “zukasin” si bletët”