Telegrafikisht

10/03/2018

Droga jam unë

Nga Edison Ypi Ke vajtur në sheshin e fshatit ose dikund tjetër ku kalojnë njerëz dhe syri ka çfarë të shohi. Ke mbështetur shpinën pas murit. Njërën këmbë e ke në tokë. Tjetrën këmbë e ke përthyer te gjuri dhe e ke mbështetur nga pas mbi mur. Fut dorën e majtë në xhep. Përkëdhel me gishta mua dhe shoqet e mia. Mbush grushtin me disa dhjetra prej nesh, njëra prej të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rexhinaldo fundos Flamurtarin, Laçi merr vendin e tretë

Ka përfunduar ndeshja mes Laçit dhe Flamuratrit, që kishte një rëndësi të veçantë për të dy ekipet. Trajnerët Mezani dhe Duro kanë bërë ndryshime, që nisin nga portat, pasi mungojnë titullarët Selmani dhe Nurkoviç. Laçi luan me Lulajn në qendër të mesfushës, kurse vlonjatët me Hysenin dhe Kamaranë titullarë, ndërsa portën e tyre e mbron Sali dhe jo Qirko.   [ Lexo më shumë...]

0 Comments

7 marsi si kërkesë për falje! – Nga Artan Fuga

Artan Fuga Dakord, mësuesit kanë një profesion fisnik. Por, sot më 7 mars koha është për të pyetur a u jep shkolla jonë mësuesve mundësitë ta ushtrojnë si duhet atë? Aspak. Nga kjo pikëpamje ne mësuesit bëhemi pa ose me dashje bashkëfajtorë me shkollën, dhe me politikën, që praktikisht jemi shumë larg nivelit që duhet. Dhe pasojat e punës sonë mediokre e shoqërojnë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Më shkruani në varr që rrjedh nga gjaku shqiptar!

Papa Klementi XI (Gjon Francesk Albani) lindi më 23 korrik 1649 dhe vdiq më 19 mars 1721 në Romë. Ai ishte Papa i 243 i Kishës Katolike. Shërbeu si papë nga 23 nëntori i 1700-ës deri më 19 mars 1721. Papa Klementi XI-Albani e drejtoi kishën katolike për 21 vjet dhe rreshtohet i katërti për nga vitet mbas Shën Pjetrit me 35 vjet, Papa Piut me 31 vjet, Papa Gjon Palit me 26 vjet. Në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“At, jam i mrekulluar krenarisht për ju, dhe i frigum nga situata e sotme” Letër të Hapur At Gjergj Fishtës

– Nga Përparim Kabo  Qëndroj përballë veprës tuaj At i nderuar dhe i ranë në gjunjë të falem, sepse çdo ditë që e shkruaj e lexoj e prek shpirtin tënd! Shkronjat që përdorim sot janë latine dhe ato, falë Kongresit të Manastirit të vjeshtës së dytë të 1908-s. Në manastire shkojnë e ndryhen vajza e dëlira, si nën porosi të Apolonit, dhe djemtë që nuk duan me provu [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kanceri i gjirit dhe i prostatës, më të përhapurit në Shqipëri

Kanceri i gjirit është vrasësi numër një i grave, e për këtë janë ndërmarrë fushata të shumta sensibilizuese që gratë të kryejnë kontrolle të shpeshta për ta kapur sëmundjen në fazat fillestare të saj. Në 2016-n lloji më i përhapur i kancerit në popullatën shqiptare ishte kanceri i gjirit. Sipas të dhënave të portalit OurWorld In Data, që përpunon informacionin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments