Telegrafikisht

04/03/2018

Publikohet harta e rrallë italiane e shek XVII për territoret shqiptare

Artan Shkreli, zëvendës ministri i Infrastrukturës dhe Energjitkës, publikon një hartë të rrallë italiane që i përket shekullit të XVII, e cila nuk ka autor fatkeqësisht, e tregon territoret shqiptare kur Shqipëria ishte nën zotërimin Osman. POSTIMI I PLOTË HARTA E RRALLE   … Meqe pas nje perndezjeje fillestare, imteresi per botimim e gjerave te reja per Skenderbeun ka rene [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kanga e Vojsavës mbi djep të Gjergj Kastriotit

Nga At Bernardin Palaj             K’ndo bylbyl – tha – gêm në gêm Lumja un për djalin têm ! Për Shën Gjergj – ty, more Gjergj, Sot mâ s’parit t’uron nana: T’i m’u bâsh trim porsi zana, Me u përmend’ ndër fise t’ana, Me t’drasht’ Turku n’at Stambollë, N’Rom’ me u pyet’për mende-hollë Me ket flamur, qi ké n’dorë Shterngou, bír, ti kjosh [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi i pafuqishem ndaj Skënderbeut, mundet thellë në Korçë

Skënderbeu ka marrë fitoren e radhës në fushën e tij, ku ka mundur Laçin me rezultatin e thjellë, 4-0. Dy gola nga Soue, një nga Aliti dhe një nga Krasniqi. Dy të fundit kanë shënuar golin e parë me fanellën bardhekuqe. Laçi pëson humbjen më të thellë në kampionat dhe kjo ishte në një farë mënyre “hakmarrja” e korçarëve për humbjen  e parë që pësuan në këtë [ Lexo më shumë...]

0 Comments