Rreziku i sëmundjeve sipas grupeve të gjakut

Gjaku-grup

Çdo njeri ka edhe grupin e gjakut të tij dhe grupet e gjakut janë katër. Grupi “A”, “B”,”AB” dhe “0” por të gjitha këto grupe kanë edhe Rh faktorin që është pozitiv apo negative.

Megjithatë grupet e gjakut kanë edhe vetit rezistente ndajë sëmundjeve të ndryshme, por ato ndahën sepse jo të gjitha grupet kanë rezistencë ndaj të njëjtës sëmundje psh.

Njerëzit me grupi A dhe B janë rezistent ndaj kolerës. Ndërsa AB është më rezistenë se këto të dyja, kurse grupi i gjaku “O” nuk ka asnjë imunitet kundër kolerës.

Grupi i gjaku “B” është më i përhapur më shumë në europën verilindore dhe gjatë kohës kur ishte e përhapur murtaja viktimat e kësaj sëmundje ishin nga kjo zonë dhe dryshe quhej edhe vdekja e zezë.

Njerëzit që kanë grupin e gjakut “A” kanë më shumë gjasa për t’i mbijetuar plagëve, por vuajnë më shumë nga sëmundjet e zemrës, sepse ky grup gjaku ka më shumë gjasa për të ngjizet(trashet). Ndër të tjera ky grup gjaku ka më shumë rrezik që të prekët nga kanceri i ezofagut, pankreasit dhe stomakut.

Ndërsa grupi i gjakut “O” është rezistent ndaj tuberkulozit (TB), por ka më shumë rrezik nga thromboembolia e venave dhe mund të jetë i rrezikuar edhe nga ulcera peptike.

Ky grup gjaku është tërheqës për mushkonjat përmes të cilës transmetohet edhe malaria.

Një studim i fundit zbuloi se njerëzit me grupin e gjakut “O” janë më pak të rrezikuar nga kanceri i pankreasit, stomaku, gjirit, vezoreve dhe kancerit të qafës së mitrës.

Një ngjashmëri shumë interesate mes majmunëve dhe njerëzve janë edhe grupet e gjakut psh.

Gorillat në përgjithësi kanë grupin B, shumë rralë atë “0”. Gjithashtu edhe Shimpanzetë herë pas here kanë grupin “O”, por asnjëherë grupin “B” dhe “AB”.

Ndërsa Orangutangët asnjëher nuk kanë grupin e gjakut “0”.
Gjithsesi njerëzit që kanë grupin e gjakut “0” janë më pak të rrezikuar nga sëmundjet ngjitëse.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: