Telegrafikisht

Mars 2018

Milot/ Kodra rrezikon të bie nga erozioni, banorët në panik

Erozioni po bën kërdinë në disa banesa në lagjen Mal Milot, ndërsa banorët janë të shqetësuar nga kjo situatë. Reshjet e këtij sezoni dimëror, duket se kanë sjellë mjaft probleme në disa familje në kodrën e qytetit të Milotit, përbri përroit aty ku dhe pritat malore janë shkatërruar prej disa vitesh. Janë me dhjetëra familje që kanë kërkuar ndihmën e institucioneve, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Veprime urgjente që ju ndihmojnë të mbijetoni

  Në raste urgjente, gjëja e parë që vjen në mend është këshilla e miqve dhe e familjes sonë. Megjithatë, edhe rekomandimet më të njohura mund të çojnë në pasoja të rënda… Ne kemi grumbulluar 11 mite të zakonshme për ndihmën e parë, në mënyrë që ju të mos ndiheni të hutuar se çfarë duhet të bëni kur dikush ka nevojë për ndihmë. Aplikimi i akullit në një [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Të dridhen duart? Ja cilat probleme shëndetësore fshihen pas këtij fenomeni

Ndoshta dridhja e duarve ka filluar së fundmi. Ose mbase po përkeqësohet edhe më shumë. Me siguri ka nisur gradualisht. Mund të ndodhë kur jeni të stresuar ose të inatosur. Ose e keni për shkak të ndonjë sëmundjeje. Cilido të jetë shkaku, “tremor” është emri që ekspertët i kanë vendosur dridhjes së duarve (ndonjëherë edhe këmbëve). Dridhja e duarve është më e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Nesër ndryshon ora, akrepat lëvizin para

Duke filluar që nga e diela do të flini një orë më pak pasi akrepat e orës dhe zhvendosjes së tyre 60 minuta para. Ndryshimi i orës do të ndodhë në 02:00 të mëngjesit të së dielës, kur akrepat do të shtyhen 1 orë përpara, duke shënuar 03:00. Në vende të tjera ky ndryshim do të ndodhë sipas orëve përkatëse lokale. Për vendet e Bashkimit Evropian, ora e gjithë zonës do [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Stacioni hapësinor 9.4 ton përplaset mbi Europë për Pashkë, alarm për lëndë toksike edhe në Shqipëri

Stacioni hapësinor i Kinës që ka dalë nga kontrolli rrezikon të përplaset në Tokë gjatë fundjavës së Pashkëve. Inxhinierët parashikojnë se sateliti Tiangong-1 më në fund do të largohet nga orbita. Ka të ngjarë të bjerë diku rreth 30 marsit deri 3 prill, sipas Agjencisë Hapësinore Evropiane. Bota ka qenë prej kohësh duke e vrojtuar satelitin e njohur ndryshe dhe si [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Të pish vezë … sekreti i një organizmi super të fortë

Vezët e pagatuara janë të tejmbushura si me proteina ashtu edhe me yndyrna të mira. Idea e pirjes së vezës mund të mos u pëlqejë shumë njerëzve, por vezët konsiderohen një prej ushqimeve më të plotfuqishme kundër plakjes. Përfitimet e pirjes së vezëve të pagatuara janë të larmishme. Sfida qëndron tek gjetja e vezëve organike, pra të prodhuara nga pula që janë ushqyer [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Çfarë shkruhet në përkrenaren e Skënderbeut!?

Nga Andreas Dushi Armët e Skënderbeut kanë qenë subjekt i adhurimit mitik. Sipas legjendave shpata e tij ishte aq e rëndë sa që vetëm krahu i tij mund ta mbante. Po sipas legjendave, shpata e tij ishte kaq e mprehtë sa mund ta priste një burrë nga koka në bel me pak mundim dhe të priste një gur të madh në dysh me një goditje të vetme. Nga të gjitha ato që na kanë mbetur prej [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pazari i Milotit, e diela mesjetare e tregtimit të kafshëve

Nga Ndue Dedaj Çdo të diel në të dy anët e rrugës së Milotit zbarkojnë njerëzit dhe gjëja e gjallë, sendet dhe mallrat e ndryshme, përfshi dhe gjithnur rrangullash, se mos prej tyre dalin dy lekë. Nuk është për t’u habitur, shitën aty nga zogjtë e pulës te kafshët e punës, dikush del dhe me një shportë vezë të freskëta bio e dikush me lopën me gjithë viç. E ky [ Lexo më shumë...]

0 Comments

10 arsye se pse duhet që ta duam natyrën. Pikniku në natyrë bën mirë për shëndetin.

  Shumë njerëz i kalojnë ditët e punës në ambiente të mbyllura e me dritë fluorishente, përpara një kompjuteri e më pas kthehen në shtëpi për t’u ulur përsëri në shkëlqimin e ekraneve televizive. Por kalimi i pjesës më të madhe të kohës në ambiente të mbyllura nuk është mirë për ne. Natyra është e dobishme, ndoshta e domosdoshme për shëndetin e njeriut. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Epoka skënderbejane dhe kombi shqiptar

Nga Bashkim Qeli Studimet dhe hulumtimet shkencore për Epokën e Skënderbeut, në arkiva e biblioteka shtetërore e private, muze e koleksione të ndryshme, brenda dhe jashtë vendit japin rezultate të reja në fusha të ndryshme të historiografisë. Jo vetëm në fushën ushtarake për mbrojtjen e lirisë e pavarësisë së vendit, për mbrojtjen e krishterimit dhe qytetërimit evropian [ Lexo më shumë...]

0 Comments