Telegrafikisht

27/02/2018

Studime për ilirët

Moikom Zeqo  Paul Kreçmer (1866-1956) ka qenë profesor në Universitetin e Marburgut i gjuhësisë krahasimtare, më pas në Universitetin e Vjenës. Më 1896 botoi veprën “Einleitung in die Geschichte der griechischen Sprache” (“Hyrje në historinë e gjuhës greke”). Në këtë vepër pioniere ky dijetar i kushton mbi 40 faqe ilirëve dhe rolin e tyre në hershmëri. Kreçmer flet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Aksident në Milot/ Hashashi me borën përzihen në asfalt

Policia shkoi në vendin e ngjarjes, pasi u njoftua për aksident, por e gjeti asfaltin të mbushur me hashash. Audi u përplas me nje tjeter makine dhe me barrierat mbrojtëse të rruges e me pas droga qe transportonte u perhap ne rruge. Aksidenti ka ndodhur gjate nates ne Milot dhe dyshohet se eshte shkaktuar nga kushtet e keqija te motit. Ne mjet udhetonin dy persona, ndersa në bagazh policia [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Reshjet e dëbores do të vazhdojnë. E mërkura dita më e ftohtë me minus 12 gradë

Reshjet e dëbores do të vazhdojnë edhe ditën e neserme , i ftohti i fillimit të javës pritet të kulmojë ditën e mërkurë. Shërbimi “Meteoalb” parashikon që temperaturat e ulëta të ndjehen më tepër në pjesën veriore dhe atë qendrore të vendit.  E mërkura dhe enjtja deri në mesditë pritet të jenë ditët më të ftohta të javës. Vlerat e termometrit parashikohen në [ Lexo më shumë...]

0 Comments