Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?

  Kastriot Dervishi Në një ditë të shënuar si kjo e nderimit të klerikëve katolikë të masakruar nga regjimi komunist, nga studimet e mia, po bëj publike listën që do gjeni më poshtë. Në përcaktimin e listës janë marrë parasysh dy kritere: -Dënimi me vendim të formës së prerë me pushkatim. -Humbja e jetës nëVazhdoni leximin “Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?”

Laçi nuk ja del te marrë pikë, Fitore e vuajtur e Kukësit

Kukësi mposhti Laçin me rezultatin 1-0 në takimin e vlefshëm për javën e 21-të të Kategorisë Superiore. Mbrojtësi i Dzarias u dhuroi triumfin kampionëve në fuqi, të cilët ngjiten në vendin e dytë, në kuotën e 35 pikëve po aq sa Flamurtari. Duhet të theksojmë se në minutën e 65-të mesfushori brazilian i Laçit, Eskerda,Vazhdoni leximin “Laçi nuk ja del te marrë pikë, Fitore e vuajtur e Kukësit”

PROTESTA E EINSTEINIT PËR VRASJEN E ALBANOLOGUT SUFFLAY, NË FAQEN E PARË TË THE NEW YORK TIMES-IT

Më 19 shkurt 1931, agjentët serbë vranë studiuesin dhe albanologun e madh kroat me origjinë hebreje, Milan Shuflaj (Milan Šufflay). Ata ia thyen kokën me vare, bastisën apartamentin e tij dhe vodhën dorëshkrimin Kodeksi Albanikus, Vëllimi i Tretë, një vepër madhore për historinë dhe kulturën shqiptare që nuk është gjetur më. Sipas të gjitha gjasave,Vazhdoni leximin “PROTESTA E EINSTEINIT PËR VRASJEN E ALBANOLOGUT SUFFLAY, NË FAQEN E PARË TË THE NEW YORK TIMES-IT”

NE DUHET TË RRËZOJMË BUSTIN BRENDA VETES E TË NGREMË ALTARIN E NDERIT, KU TË GJUNJËZOHEMI DHE TË BESOJMË

Nga Albert Vataj Prej sot, 27 vite të shkuara, më 20 shkurt të vitit 1991 u rrëzua nën peshën e urrejtjes, shtatorja prej bronxi e diktatorit, Enver Hoxha. U desht me besu se njiherash me te, shtrim përdhe tançka kishte ngërthye ndër ne magmën e një pezmi dhe pakënaqësie që zente rrapëllishëm brenda nesh. UVazhdoni leximin “NE DUHET TË RRËZOJMË BUSTIN BRENDA VETES E TË NGREMË ALTARIN E NDERIT, KU TË GJUNJËZOHEMI DHE TË BESOJMË”

ALARM, SHKON NË 162 NUMRI I PERSONAVE TË PREKUR NGA FRUTHI, REAGON MË NË FUND EDHE MINISTRIA E SHËNDETËSISË

Deri tani numri ka shkuar në 162, ndërsa sot vjen edhe reagimi i Ministrisë së Shëndetësisë për këtë situatë. Përmes një njoftimi për shtyp bëhet me dije se janë marrë një seri masash në përgjigje të kontrollit të situatës së shpërthimit epidemik të fruthit. MSH-ja njofton se ka një rritje të ndërgjegjësimit të personave madhorëVazhdoni leximin “ALARM, SHKON NË 162 NUMRI I PERSONAVE TË PREKUR NGA FRUTHI, REAGON MË NË FUND EDHE MINISTRIA E SHËNDETËSISË”

“Gjuha shqipe është një gjuhë e një tipi të veçantë”

Këtë përfundim mjaft të saktë dhe vlerësues për gjuhën tonë e citoi filologu dhe albanologu danez Holger Pederson (1867-1953). Ishte profesor i Universitetit të Kopenhagenit dhe indoevropianist. Vëmendjen kryesore ia kushtoi gjuhës shqipe dhe më pas gjuhëve të tjera. Mbrojti tezën e prejardhjes së shqipes nga ilirishtja dhe theksoi se ndryshimet midis dialekteve të shqipesVazhdoni leximin ““Gjuha shqipe është një gjuhë e një tipi të veçantë””

3 mijë familje të varfëra lihen jashtë skemës së ndihmës ekonomike në qarkun e Lezhës

Plot 3 mijë familje të varfëra janë lënë jashtë skemës së ndihmës ekonomike në qarkun e Lezhës që përfshin edhe Kurbinin e Mirditën. Për të analizuar situatën Prefekti mblodhi përfaqësues të Shërbimit Social dhe të bashkive respektive. Aty ka folur e revoltuar, përgjegjësja e Shërbimit Social në Mirditë, Marte Kola. “Të gjitha gratë e veja,Vazhdoni leximin “3 mijë familje të varfëra lihen jashtë skemës së ndihmës ekonomike në qarkun e Lezhës”