Po na vjen ‘fundi’ nga ushqimet që konsumojmë! Ja dëshmia tronditëse e fermerit për domatet dhe trangujt

GM-crops

Vijnë të tjera dëshmi tronditëse në lidhje me sigurinë ushqimore në vendin tonë.

Emisioni BOOM, në OraNews ka sjellë një dëshmi të një fermeri për produktet bujqësore që ne konsumojmë.

Ai tregon se domatet dhe trangujt i bëjnë me hormone, ose i lyejnë që produkti të rritet dhe të piqet shpejtë.

Fermeri sqaron se 24 orëve domatja skuqet dhe shkon direk për konsumim.

Biseda me gazetaren

Fermeri: Trangujt, ne e tresim urenë atje dhe hedhim në darkë dhe të nesërmen mbrëma ne e vjelim. Spinaqin nuk e ha dot, ku kemi më kontroll ne. Ne e pjekim me zor domaten. Pse pak po vdesim ne!

Gazetarja: Janë të shtrenjta këto helme për domaten?

Fermeri: Pa të shtrenjta por ja vlen, se nuk e pjek dot ti.

Gazetarja: Ajo domatja që i hedhin këtu hormone…

Fermeri: Është keq edhe kjo që lyen kokrra, është tjetër ajo me hormone.  I kapim kokër më kokër dhe i bëjmë me petrogaz

Gazetarja: Po nga ministria e Bujqësisë nuk vijnë ekspertë?

Fermeri: Po ku janë? Mua nuk më ka ardhur njeri te sera

Gazetarja:  Po domatja përsa kohë bëhet kur i hedh këtë hormonin?

Fermeri: Brenda 24 orëve skuqet e gjitha. Kur e pret domaten ti jashtë është e kuqe, brenda është me fara të bardha

Gazetarja: Po si ta dalloj?

Fermeri: Hape, po ti kete farat jeshile mos e merr

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: