Koordinatat imagjinare të varrit të Skënderbeut

Moikom Zeqo   Varri i  Gjergj Kastriot Skenderbeut, ka tërhequr, ka grishur vëmendjen e shekujve dhe të njerëzve, ka fituar gati statusin e një tabuje jo vetëm për shqiptarët, por edhe për të tjerët. Si një motiv filmik, hollivudian do ta sfiliste (shekujve)  dhe e sfilit edhe sot fantazinë tonë. Varri lind si njeriu, kaVazhdoni leximin “Koordinatat imagjinare të varrit të Skënderbeut”

Gjergj Kastrioti, heroi kombëtar i shqiptarëve, që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh

Specialja e një reviste historike spanjolle, për Gjergj Kastriotin Skënderbeun. Kur bëhen këto lista me gjeneralët më të mirë të historisë, ato zakonisht priren të largohen nga tema aq sa disa emra të debatueshëm shkaktojnë irritim. Mes këtyre figurave gjithmonë ka një të njohur pak, ose të panjohur për publikun e gjerë, por që nëVazhdoni leximin “Gjergj Kastrioti, heroi kombëtar i shqiptarëve, që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh”

PATRIOTËT QË SAKRIFIKUAN GJITHÇKA KISHIN PËR KOMBIN . TË TJERË SOT QË NUK NGOPEN SË ZHVATURI ÇDO VLERË PASURORE TË TIJ

Nga Marin Mema Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i jepte shpirt një shteti të lirë shqiptar. Për këtë mision që ata e konsideronin të shenjtë shkrinë çfarë kishin, pasuri, karriera, u vranë, u masakruan,Vazhdoni leximin “PATRIOTËT QË SAKRIFIKUAN GJITHÇKA KISHIN PËR KOMBIN . TË TJERË SOT QË NUK NGOPEN SË ZHVATURI ÇDO VLERË PASURORE TË TIJ”

Po na vjen ‘fundi’ nga ushqimet që konsumojmë! Ja dëshmia tronditëse e fermerit për domatet dhe trangujt

Vijnë të tjera dëshmi tronditëse në lidhje me sigurinë ushqimore në vendin tonë. Emisioni BOOM, në OraNews ka sjellë një dëshmi të një fermeri për produktet bujqësore që ne konsumojmë. Ai tregon se domatet dhe trangujt i bëjnë me hormone, ose i lyejnë që produkti të rritet dhe të piqet shpejtë. Fermeri sqaron se 24Vazhdoni leximin “Po na vjen ‘fundi’ nga ushqimet që konsumojmë! Ja dëshmia tronditëse e fermerit për domatet dhe trangujt”