Telegrafikisht

20/02/2018

Studimi: Shqipëria, e para në botë për numrin e bar-kafeve për banorë

  Shqipëria përgjithësisht është nga fundi për çdo renditje, si p.sh. për të ardhurat për frymë, për cilësinë e ajrit, për keqqeverisjen, për ambientin për të bërë biznes e kështu me radhë. Por, ka një renditje ku ne “shkëlqejmë”, atë të kafeneve, – që i gjen me shumicë dhe shpesh të mbushura plot në çdo cep të kryeqytetit dhe të Shqipërisë – për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Metoda të luftës të përdorura nga Skënderbeu kundër perandorisë më të madhe të kohës

Prof. Dr. Shahin Leka Skënderbeu si një personalitet shumëplanësh, politikan dhe burrë shteti i madh, strateg dhe komandant ushtarak, udhëheqës popullor e diplomat, të gjitha aftësitë dhe energjitë e tij, i vuri në shërbim të detyrës  themelore të kohës, çlirimit dhe mbrojtjes së vendit nga fuqia më e madhe e kohës, Perandoria Osmane. Si burrë shteti Skënderbeu e kuptoi [ Lexo më shumë...]

0 Comments

FJALOR ETIMOLOGJIK I GJUHËS SHQIPE’ I KOLEC TOPALLIT – NGA ANILA OMARI.

Studimet për historinë e gjuhës shqipe prof. Koleci i ka nisur që në vitet ’70 dhe rezultatet e para të kësaj pune kanë parë dritën e botimit në të vetmen revistë shkencore të Institutit të Gjuhësisë “Studime Filologjike”. Këto kërkime, të kryera në kushte të vështira të jetesës së tij në ato vite, ishin fryt i pasionit dhe përkushtimit të tij ndaj studimit të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kam te puna

Nga Edison Ypi Kam te puna gjithçka që lypset për të ndrequr biçikletën, sobën, rubinetën, këpucët; çelësa, kaçavida, llamarina, çekiça, sholla, lëkura, ngjitëse, gozhda, thumba. Kam te puna materialet dhe veglat që më duhen për të bërë një skaldabanjë; dy tuba çeliku kooncentrikë, mes të cilëve nxehet uji nga poshtë me vajguri. Kur ndizet skaldabanja gjëmon si [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Përgjigjje fantastike nga Sterjo Spasse

Nga Sterjo Spasse -Ç’është jeta për ju? -Flluskë sapuni! -Po vdekja? -Shpërblim i jetës! -Ç’është bota? -Një pikë helm në hapësirë! Ç’është më e pakuptuar në botë? -Vdekja! -Cila është kafsha më e egër? -Njeriu! -Po më e butë? -Ajo që s’ka lindur! -Cili njeri ju duket më i poshtër? -Ai që ndryshon veten me një emër të huaj dhe ai që punon marrëzisht [ Lexo më shumë...]

0 Comments