SI SHPËTOI SHQIPONJA E FLAMURIT FALË PROF. KRISTO FRASHËRIT

  NGA AUREL PLASARI Në vitet e para ’90, mes marrëzive të “politikës së re” për t’u marrë edhe me historinë, u bë edhe propozimi për të ndryshuar konfigurimin e shqiponjës së flamurit kombëtar me argumentin që shqiponja në të nuk duhej t’i kishte krahët “të hapur”, por “të mbyllur”, jo “horizontalë”, por “vertikalë” etj.Vazhdoni leximin “SI SHPËTOI SHQIPONJA E FLAMURIT FALË PROF. KRISTO FRASHËRIT”

IMZOT FRANO ILLIA, NJERIU QË I KUSHTOI JETËN KISHËS, KOMBIT DHE KULTURËS

Nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia, pinjolli i breznisë së fundme të klerikëve katolikë shqiptarë, besnikë të binomit “Fe e Atdhe”, fatmirësisht na e ka lënë të administruar punën e tij. Ai do ta paguante kushtimin eVazhdoni leximin “IMZOT FRANO ILLIA, NJERIU QË I KUSHTOI JETËN KISHËS, KOMBIT DHE KULTURËS”

Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti

Entela Resuli Dje ishte dita e të dashuruarve. Nuk po i hyj historisë se përse është cilësuar e tillë, por në vendin tonë, vitet e fundit në datën 14 shkurt kanë filluar të bëhen dhurata në emër të dashurisë! Në rrugë sheh çifte krah për krah njëri-tjetrit. Shumë pak burra me lule në dorë  dheVazhdoni leximin “Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti”

Kujdesi që duhet të tregojnë personat që jetojnë me një veshkë

Pranvera Kola  Veshkat janë organe esenciale për mbijetesën tonë. Ato kryejnë funksione të rëndësishme që na mbajnë të shëndetshëm,por edhe të gjallë. Veshkat filtrojnë mbeturinat dhe ujin e tepërt nga gjaku për të balancuar përbërjen e tij. Ato ruajnë nivele të qëndrueshme të elektroliteve, si natrium, kalcium dhe fosfat, kontrollojnë presionin e gjakut dhe prodhojnë hormoneVazhdoni leximin “Kujdesi që duhet të tregojnë personat që jetojnë me një veshkë”

E pini kafen esëll? Ja çfarë po i shkaktoni stomakut

Për shumë njerëz, dita nuk mund të nisë mbarë në qoftë se nuk pinë kafenë e mëngjesit. Kafeja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm, të cilët luftojnë veprimin e radikaleve të lira në organizëm. Ul rrezikun e prekjes nga diabetit i tipit 2 dhe kanceri i pankreasit, ju ndihmon të keni humor të mirë,Vazhdoni leximin “E pini kafen esëll? Ja çfarë po i shkaktoni stomakut”