Shën Valentini – tregti apo dashuri?

Nga Blerta Haxhiaj Të quash tjetrin jo romantik është një vlerësim paska sipërfaqësor vetëm për faktin se tregon se dita e Shën Valentinit është e komercializuar, ky nuk mund të paragjykohet me parime deterministe. Si dita më kreative dhe fitimprurëse për bizneset e ndryshme – restorante, dyqanet e bizhuterive, pastiçeritë, vendet luksoze ofrojnë shumë shërbimeVazhdoni leximin “Shën Valentini – tregti apo dashuri?”

Kupa e Shqipërisë. Laçi fiton edhe në Gjirokastër dhe shkon në gjysmëfinale

Laçi kalon me shumë lehtësi në gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. E kishte fituar 3-0 ndeshjen e parë dhe te Luftëtari zgjodhën të aktivizonin shumë lojtarë të rinj, duke mos pasur besim te përmbysja. Edhe ndryshimet në pjesën e dytë, kur u futën në fushë Abazaj, Bregu dhe Rroca, nuk sollën rezultat. Rexhinaldo ka shënuarVazhdoni leximin “Kupa e Shqipërisë. Laçi fiton edhe në Gjirokastër dhe shkon në gjysmëfinale”

50 kuriozitete të rralla nëpër botë

  Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më shumë si fenomene 1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes. 2.Vazhdoni leximin “50 kuriozitete të rralla nëpër botë”

Lëngu i Dëllinjës, Përdorimet Magjike në Mjekësinë Popullore

Dëllinja është një nga pemët me shtat mesatar më të rritura në Evropë dhe veçanërisht në Shqipëri. Varieteti më i përhapur i pemës së dëllinjës është Juniperus communis. Kokrrat e dëllinjës janë ndër më të përdorurat në mjekësinë popullore, kryesisht për të trajtuar problemet me stomakun, urthin, fryrjet, mungesën e oreksit, infeksionet e aparatit tretës,Vazhdoni leximin “Lëngu i Dëllinjës, Përdorimet Magjike në Mjekësinë Popullore”

Sherebela – Bekimi i Malësive Shqiptare për Shëndetin

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, duke e lënë tregun vendas pothuajse bosh dhe duke i lënë të apasionuarit e çajit të varen tek bustinat me pluhur çaji të zi apo jeshil apo me gjithfarë shijesh e ngjyrash që vetëm natyrale nuk janë. Për të mos folur për çajin pudër plot me kimikate aromatike.Vazhdoni leximin “Sherebela – Bekimi i Malësive Shqiptare për Shëndetin”