Nata e petullave ose ndryshe Të lidhunat.

12

Simbas traditës së shumë viseve tona shqiptare, sonte asht “Nata e t’lidhunave”, nji traditë e lashtë sa vetë kombi jonë që vjen nga paganizmi dhe asht mbartë e percjellë deri më sot…
Në kalendarin biblik njihet me termin Dita e t’lidhnave, pra dita kur lidhet moti deri në ardhjen e Pashkëve. Në historinë dymijevjecare te Krishterimit asht nji fragment interesant ku mas kryqezimit të Jezusit filloj përndjekja e dishepujve te tij. Njeriu qe u ndjek kama-kamës ishte apostulli Pjeter i cili hapi fjalën e Krishtit në tanë Europën derisa nji ditë u kap në Romë nga anti-krishti, te vetequajturit Massonë. Diten qe Pjetri u kryqezua (u kryqezua kokëposhtë në kryq) ndryshe nga Krishti. Kjo dite për Romën mbeti në histori. Pjetri qe më pas u shejterua si krahu i djathtë i Krishtit, u varros pikërisht në katakombet poshte Vatikanit. Mendohet qe gatimi i petullave lidhet me diten e kryqezimit te Shen Pjetrit, ku murgeshat bashin petulla për te ushqy te vobektit.
Nata e petllave ose e t’lidhnave fillon nji periudhe reflektimi e parapregaditjeve te dites se bekueme te Pashkeve.

David Boseta

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: