SHKOLLA ARBËRORE NË VENEDIK (1442)

Nga Jahja Drançolli Marrëdhëniet arbërore – venedikase datojnë së paku nga shek. XI. Nga kjo kohë e sidomos nga kapërcyelli i shk. XIV, Republika e Venedikut, pasi që kishte zhvilluar shtetin, fuqinë ekonomike dhe zotëronte gati me tërë bregdetin lindor të Adriatikut dhe me pjesën e madhe të ishujve të Bizantit, pra edhe me disaVazhdoni leximin “SHKOLLA ARBËRORE NË VENEDIK (1442)”

KONGRESI I MANASTIRIT, ABC-TË ORIGJINALE SHQIPTARE, SI U KRIJUAN? CILA ËSHTË UDHA E SHKRONAJVE QË SHKRUAJMË NE SOT

Saimir Lolja Në fillim të fillimit Zanafilla 1:1 – Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën (Libri i Parë i Dhjatës së Vjetër, Orthodox Jewish Bible, English Standard Version Bible, Genesis 1:1). Zanafilla 6:4 – Kishte në fillim mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzveVazhdoni leximin “KONGRESI I MANASTIRIT, ABC-TË ORIGJINALE SHQIPTARE, SI U KRIJUAN? CILA ËSHTË UDHA E SHKRONAJVE QË SHKRUAJMË NE SOT”

AT ZEF VALENTINI, PËR SHQIPËRINË MESJETARE DHE NË VEÇANTI ME SHQIPËRINË E KOHËS SË SKËNDERBEUT

Ndriçim Kulla Se cili është Valentini mund ta kuptosh duke e vëzhguar në jetën e përditshme. Unë fillova ta njoh në gushtin e vitit 1967, kur në një vilë të vogël të Bergamos, punova si asistent i tij. Me të arritur, ai filloi të më fliste menjëherë për dorëshkrime, arkiva, dokumente të pabotuar, për paleografinë,Vazhdoni leximin “AT ZEF VALENTINI, PËR SHQIPËRINË MESJETARE DHE NË VEÇANTI ME SHQIPËRINË E KOHËS SË SKËNDERBEUT”

Kalatë të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij…

Nga: Brizida Gjikondi Në mjaft krahina të Shqipërisë, ka vënde që mbajnë emrin e Skënderbeut, këto mund të jenë male, kodra, shpella, kala, por edhe qytete me emrin e tij. Edhe sot janë të dallueshme rrënojat e atij që quhet qyteti i Skënderbeut në rrënojat e një kështjelle në kufirin verior të Matit me Dibrën,Vazhdoni leximin “Kalatë të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij…”

Fuga: Jam gati të shes me shtëpi e katandi për t’i ardhur në ndihmë Ministrisë së Financave, që mos qoftë

Artan Fuga Pedagogët e të gjitha universiteteve publike janë pa rroga në mes të dimrit. Rroga e janarit ka marrë ditë vonese. Nuk po qaj halle ekonomike. E para sepse kemi mbërritur në një pikë si komb kur halli i njërit është gëzimi i të tjerëve. Duket sikur lehtësohesh nga hallet e tua. I papuni,Vazhdoni leximin “Fuga: Jam gati të shes me shtëpi e katandi për t’i ardhur në ndihmë Ministrisë së Financave, që mos qoftë”

Pikat e forta të secilës prej shenjave të horoskopit

Dashi- Energjik: Të lindurit e shenjës së Dashit janë shumë spontanë. Puthin në mënyrë të shkëlqyer. Janë të adhurueshëm. Dashurojnë marrëdhëniet. Për Dashin familja është shumë e rëndësishme. Janë zemërgjërë. Bëni mirë të mos grindeni me ta. Atyre u pëlqen të kenë të drejtë. Janë të sinqertë. Dashi mund të të japë argumente për orëVazhdoni leximin “Pikat e forta të secilës prej shenjave të horoskopit”