SHENJTËRIT E KRISHTERË NË SHQIPËRI. – 3 SHKURT, DITA E SHËN VLASHIT

Shkruan: Robert ELSIE Shën Vlashi, Shën Vllas (Sain Blaise), i njohur në gjuhën latine si Blasius dhe në gjuhën italiane si Biagie ose Biagio, ishte ipeshkëv i Sebastianit në Armeni, Sivasi në Turqinë Lindore dhe u bë pajtor i tregtarëve. Ai ishte martirizuar nga perandori Licinius (gjatë viteve 311-324), pasi ishte i torturuar me një krahërVazhdoni leximin “SHENJTËRIT E KRISHTERË NË SHQIPËRI. – 3 SHKURT, DITA E SHËN VLASHIT”

Gjermania mbyll dyert për azilkërkuesit

  Gjermania, e kthyer në vitet e fundit në tokën e premtuar edhe për azilkërkuesit shqiptarë, ka shtrënguar masat për pritjen e tyre. Të enjten Dhoma e Ulët e Parlamentit Gjerman ka vendosur deri në muajin Korrik të ndalojë emigrantët të sjellin të afërmit nga vendet e origjinës dhe bashkimet familjare. Me rregullat e rejaVazhdoni leximin “Gjermania mbyll dyert për azilkërkuesit”

Ik, ik, ik, ik shqiptar dhe vetëm ik, dhe kokën prapa mos e kthe.

    Nga Edison Ypi -Kurvi ka 30 vjet që ka ngordhur, kurvizmi është në zenit. Mozaiku kriminal ta mpin trurin, t’i ngathtëson gjymtyrët, të mposht, të zgërlaq. Nuk jetohet në këtë vend me këtë shesh e këtë simbol kriminal. Ik nga kurvizmi. Në bulevard t’i trazon zorrët varri i kurvit. Është vepër arkitektonike, brezatVazhdoni leximin “Ik, ik, ik, ik shqiptar dhe vetëm ik, dhe kokën prapa mos e kthe.”

Studimi: Shqipëria renditet e para në Europë për rrezikun nga tërmetet

Shqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me një normë risku prej 10 për qind, më e larta në të gjithë Europën, e vetmja me ngjyrë të kuqe (shiko hartën). Gjeologët parashikojnë se mund të ketë dyVazhdoni leximin “Studimi: Shqipëria renditet e para në Europë për rrezikun nga tërmetet”