Uzuni mposht Vllazninë. Laçi fiton minimalisht, kontestime në kampin kundërshtar.

Ekipi i Laçit ka luajtur ndaj Vllaznisë, në ndeshjen e vlefshme për javën e 22 të Superiores. Skuadra e Mezanit nuk ka gabuar në shtëpi, ndaj një kundërshtari që ishte totalisht i motivuar, pasi luftonte për mbijetesën. Nga ana e Vllaznisë nuk kishte ndryshime, teksa të përhershmit janë vendosur në formacionin titullar. Gjoka i kaVazhdoni leximin “Uzuni mposht Vllazninë. Laçi fiton minimalisht, kontestime në kampin kundërshtar.”

Me paga minimale, por shqiptarët shpenzojnë aq shumë për veshjen

Edhe pse renditemi ndër shtetet me të ardhura të ulëta për frymë, si dhe me pagën minimale më të ulët në Europë, shpenzojmë po aq sa mesatarja europiane e shteteve të BE-së për veshje dhe këpucë. Sipas të dhënave të anketës buxhetore, shpenzimet për veshje dhe këpucë zënë 4.8 për qind të totalit të shpenzimeve,Vazhdoni leximin “Me paga minimale, por shqiptarët shpenzojnë aq shumë për veshjen”

Anton Çehov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? A ka të bëjë me të qenët një lexues i mirë, apo të dish se si të flasësh për libra që nuk i ke lexuar, apo të kesh në përgjithësi një natyrë intelektuale? Kjo është pikërisht pyetja që autori i dashur rus, Anton Çekov (29 janar 1860-15Vazhdoni leximin “Anton Çehov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar”

Studime për ilirët

Moikom Zeqo  Paul Kreçmer (1866-1956) ka qenë profesor në Universitetin e Marburgut i gjuhësisë krahasimtare, më pas në Universitetin e Vjenës. Më 1896 botoi veprën “Einleitung in die Geschichte der griechischen Sprache” (“Hyrje në historinë e gjuhës greke”). Në këtë vepër pioniere ky dijetar i kushton mbi 40 faqe ilirëve dhe rolin e tyre nëVazhdoni leximin “Studime për ilirët”

Aksident në Milot/ Hashashi me borën përzihen në asfalt

Policia shkoi në vendin e ngjarjes, pasi u njoftua për aksident, por e gjeti asfaltin të mbushur me hashash. Audi u përplas me nje tjeter makine dhe me barrierat mbrojtëse të rruges e me pas droga qe transportonte u perhap ne rruge. Aksidenti ka ndodhur gjate nates ne Milot dhe dyshohet se eshte shkaktuar ngaVazhdoni leximin “Aksident në Milot/ Hashashi me borën përzihen në asfalt”

Reshjet e dëbores do të vazhdojnë. E mërkura dita më e ftohtë me minus 12 gradë

Reshjet e dëbores do të vazhdojnë edhe ditën e neserme , i ftohti i fillimit të javës pritet të kulmojë ditën e mërkurë. Shërbimi “Meteoalb” parashikon që temperaturat e ulëta të ndjehen më tepër në pjesën veriore dhe atë qendrore të vendit.  E mërkura dhe enjtja deri në mesditë pritet të jenë ditët më tëVazhdoni leximin “Reshjet e dëbores do të vazhdojnë. E mërkura dita më e ftohtë me minus 12 gradë”

KONFERENCA E PAQES 1919 NJË NGA ÇËSHTJET MË TË RËNDËSISHME TË BOTËS DHE FATI I SHQIPËRISË

Gruaja e oratorit serb “tradhëton” bashkëshortin e saj në Konferencën e Paqes, Paris 1919, duke u kthyer në anën e shqiptarëve “Gjashtë muaj që ndryshuan botën” libri më tronditës, kur Parisi në vitin 1919 u bë kryeqyteti i botës; Konferenca e Paqes mblodhi njerëzit më të fuqishëm të saj për të krijuar harta të rejaVazhdoni leximin “KONFERENCA E PAQES 1919 NJË NGA ÇËSHTJET MË TË RËNDËSISHME TË BOTËS DHE FATI I SHQIPËRISË”

At Gjergj Fishta: Kriteret që duhet të plotësojë ai që kërkon të jetë deputet i Kuvendit të Shqipërisë

At Gjergj Fishta (1923) – Revista Hylli i Dritës “Për shtetin tonë është nevoja të mblidhet sa më parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet një reformë rrënjësore si nga trajta politike edhe nga parimet kulturore, sipas të cilave të ndërtohet përfundimisht shteti shqiptar. Për të ligjëruar me ndonjë kalangerç “gishti” intrigat e ambicjetVazhdoni leximin “At Gjergj Fishta: Kriteret që duhet të plotësojë ai që kërkon të jetë deputet i Kuvendit të Shqipërisë”

Përgatituni për javë të re shumë të ftohtë. Akull dhe borë.

Përgatituni për javë të re supër të ftohtë. Akull dhe borë. Një masë e ajrit shumë të ftohtë do të zhvendoset nga Siberia drejt Rusisë duke u zgjeruar përtej Uraleve gjatë fundjavës. Sipas Institutit të Gjeoshkencës nesër në shumicën e qarqeve priten reshje mesatare, ndërsa në Vlorë dhe Gjirokastër reshjet do të jenë intensive. Ndërkohë nëVazhdoni leximin “Përgatituni për javë të re shumë të ftohtë. Akull dhe borë.”

Mbreteria e Arberise ne Dokumentet Papnore ne dhjetevjecarin e dyte te shekullit XIV (Pjesa e I)

Mbretëria e Arbërisë duket se ka qenë shumë më komplekse sesa njihej deri më sot, sidomos përsa i përket rolit rajonal të kësaj mbretërie dhe pranisë së saj si formacion politik në arenën ndërkombëtare. Sigurisht që nuk kanë munguar studiuesit që janë marrë me Mbretërinë e Arbërisë, me karakterin, funksionimin, rolin dhe rëndësinë e saj,1)Vazhdoni leximin “Mbreteria e Arberise ne Dokumentet Papnore ne dhjetevjecarin e dyte te shekullit XIV (Pjesa e I)”