Telegrafikisht

Janar 2018

Zë veshët me duar, opinionet sunduese te kafja e lagjes!

Nga Artan Fuga Nëpunësi do lekë që ta kryejë një punë që i takon ta bëjë. Një individ i zënë materialisht dhe një pa shumë burime financiare trajtohet në mënyrë të pabarabartë nga nëpunësit. Analistat bëjnë llam-llam kot. Politikani do pushtetin, kurse fushatat që bën janë thjesht llafe. Kush merret me politikë do të fitojë vetë prej politikës dhe jo t’u [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Libri francez i vitit 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Historia e armëve të Skënderbeut, si përfunduan në Vjenë.

Viti 2018 është shpallur si Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Armët dhe përkrenarja origjinale e Heroit tonë Kombëtar ndodhen në muzeun e Vjenës në Austri. Shpata është prej bakri, punuar me teknikën artizanale të rrahjes. Me vdekjen e perandorit të Austrisë, djali i tij i dytë, Ferdinandi, u shpall arkidukë i Tirolit. Nga pjesa e trashëgimisë iu la Tiroli [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Tërmet 5.4 ballë në veri të vendit, pranë Vermoshit

Një tërmet ka rënë ditën e sotme në vendin tonë.  Mësohet se tërmeti e ka patur epiqendrën në veri të vendit, pranë Vermoshit. Tërmeti ka qenë i magnitudës 5,4 të shkallës Rihter, me thellësi 1 km. Lëkundjet janë ndjerë në disa zona të Shqipërisë, përfshirë kryeqytetin e vendit, Tiranën. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pse Skënderbeu nuk u përzgjodh me konkurs për t’i shërbyer Sulltanit?

Viti 2018 është edhe “Viti Kombëtar” kushtuar Gjergj Kastriotit Skënderbeut, heroit tonë kombëtar. Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, gazetari Virgjil Kule tha në emisionin “Arena” të Dritan Hilës në “Ora News” se, osmanët bënin konkurse për të marrë fëmijë të ndryshëm nga qytetet që pushtonin, për t’i çuar më pas me studime. “Osmanët [ Lexo më shumë...]

0 Comments

85% e popullsisë në Shqipëri jeton me të ardhura të ulëta

    Pjesa më e madhe e shqiptarëve bëjnë pjesë në kategoritë e të ardhurave të ulëta, sipas të dhënave që jepen nga Pew Research, një institucion kërkimor amerikan. Ky i fundit e ka ndarë botën në pesë grupe të ardhurash: të varfër (ku përfshihet 15% e popullsisë globale), me të ardhura të ulëta (56% e popullsisë), të ardhura mesatare (13% e popullsisë), [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Lëngu i Qepës – Vlerat Magjike Shëndetësore

Qepa është një aleat kundër shumë problemeve. Qepa është pjesë e familjes botanike të zambakut dhe njihet për vlerat e saj shëndetësore. A ju ka pickuar ndonjëherë bleta? Nëse po, duhet të dini që lëngu i qepës ofron lehtësim të menjëhershëm. Vuani nga pagjumësia? Pini lëng qepe për një gjumë të qetë. Jo vetëm kaq. Kombinoni lëngun e qepës me shafranin e Indisë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mustaqet e Misrit Shqiptar – Më të Kërkuarat nga Italia dhe Gjermania

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndomta, kanë aftësi të mëdha shëruese. Edhe Shqipëria ka qenë pjesë e këtyre qytetërimeve me nuhatje të mirë ndaj produkteve të veçanta me vlera mjekësore dhe shëruese. Shqiptarët i kanë përdorur për shumë kohë mustaqet e misrit, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ju Shqetëson Kolla? Ka Zgjidhje Natyrale Plot Shëndet

Me ardhjen e temperaturave të ulëta, rishfaqet kolla si një nga simptomat më tipike të vjeshtës Sidomos në rastet kur kolla është ende jo e thellë dhe nuk është bërë e rëndë, ju mund të provoni disa zgjidhje natyrale krejt ideale. Ka mjaft produkte apo bimë mjekësore që ju vijnë në ndihmë. Këto produkte janë mjaft të thjeshta për t’u gjetur madje mund t’i keni në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kur dreqin do zemë mend si shqiptarë, për të mos iu drejtuar armëve edhe për festa?!

Nga Gjergj Marku Klejdi Gjeta, 16-vjeçari që ndërroi jetë natën e ndërrimit të viteve në Kurbin, pikërisht prej marrëzisë që manifestohet nga disa persona në Kurbin duke “përuruar” festen e madhe të ndërrimit të Moteve me kallashnikovë, nuk e meritonte këtë fund. Dhe prej faktit se familja e tij ka hequr jo pak taksirate. Nuk di si ta ngushëlloj babain e tij Ndrecën, [ Lexo më shumë...]

0 Comments