Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit

Nga Aurenc Bebja Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin «Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle», të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamundësi të mposhtë « vëllain » e tij, ashtu siç i thur lajka në letër,Vazhdoni leximin “Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit”

Kupa e Shqipërisë, Laçi hedh një hap drejt gjysëmfinales

Ekipi i Lacit ka mundur gjatë ditës së sotme Luftëtarin me rezultatin 3-0. Një ndeshje thuajse perfekte për ekipin e Gentian Mezanit, që duket se e ka siguruar kualifikimin në gjysmëfinale që në ndeshjen e parë. Në një intervistë për “Supersport”, Gentian Mezani është shprehur i lumtur për fitoren, por thekson se asgjë nuk kaVazhdoni leximin “Kupa e Shqipërisë, Laçi hedh një hap drejt gjysëmfinales”

Tri shenjat që zbulojnë herët dëmtimet kronike në veshka

Veshkat preken nga një shumëllojshmëri sëmundjesh dhe çrregullimesh. Në shumicën e sëmundjeve të veshkave, sulmohen njësitë e filtrimit të veshkave (nefronet) dhe dëmtojnë aftësinë e tyre për të eliminuar mbeturinat dhe lëngjet e tepërta të trupit. Nuk ka asnjë shkak të vetëm të sëmundjes kronike të veshkave. Disa forma të sëmundjes mund të jenë tëVazhdoni leximin “Tri shenjat që zbulojnë herët dëmtimet kronike në veshka”

Njihuni me “çajin e perëndive” dhe vetitë e tij të jashtëzakonshme shëndetësore

Receta e çajit bimor me trumzë, është quajtur edhe “çaj i perëndive” për shkak të vetive të shumta të dobishme për shëndetin tonë dhe është njohur dhe vlerësuar që nga kohërat e lashta. Mjekësia natyrore, ajo që përdor barëra, bimë, fruta, rrënjë, etj. për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, gjithmonë ka surpriza të këndshmeVazhdoni leximin “Njihuni me “çajin e perëndive” dhe vetitë e tij të jashtëzakonshme shëndetësore”

ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA

  Ka qênë nji kohë kur fort pak njihej në botë Populli i ynë. E na vetë përgjithsisht s’e njohim as sod! E errët historija e tij e e koklavitun shumë, e trazueme me atê të popujve tjerë mâ të mëdhaj me të cilët fati e kishte vûmë në të përpjekun e ndën të cilënVazhdoni leximin “ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA”