Telegrafikisht

28/01/2018

Të mirat e panjohura të mjaltit

Mjalti është një produkt mjaft i ëmbël dhe i veçantë, saqë shpesh e ruajmë dhe e ndajmë me më të shtrenjtit tanë. Kur na duhet të përzgjedhim mjaltin e duhur për ta shtuar në çaj, ëmbëlsira, apo për të zbutur fytin, përballemi me një mori zgjedhjesh. Mbledhja e mjaltit nga bletët është vetëm fillimi i një udhe të gjatë që ky produkt bën të arrijë deri tek [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pse duhet të ndihemi të fortë kur blejmë nga dikush që ka nevojë? Dhe pse duhet të tregohemi bujarë me ato, të cilët, nuk kanë fare nevojë për bujarinë tonë?

Një grua pyeti një shitës vezësh, “sa kushtojnë?”. Shitësi plak ju përgjigj, “20 lekë, një vezë, zonjë”. Gruaja i thotë, “po më dhe 6 vezë me 100 lekë i marr përndryshe po iki”. Plaku i shkretë ju përgjigj, “merr sa të duash dhe paguaj sa të duash. Inshallah më shkon mbarë pasi nuk kam shitur asnjë kokërr sot”. Gruaja mori vezët dhe u largua e lumtur për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“Atyne që bajn ligjet nuk ju intereson ç’ka bahet me njerzit këtu , e jo për kafshët e egra”

Nga Ndoc Mulaj Laku ose leqet me kavo çeliku, janë sot arma më e pabesë dhe më vrastare për kafshët e egra. Pushka edhe zgjedh, edhe fal, ndërsa laku jo. Është thjeshtë një kavo e hollë çeliku, por e lidhur rrfanë dhe vendosur nëpër shtigjet malore, kthehet në armën më të pashpirt, që vret në çdo kohë, ditën e natën dhe çfarë është me e keqja pa selektim. Me orë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shtatë mrekullitë e mollës

Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh. Kjo është shprehja që e bën mollën të shihet si një frut i shëndetshëm. Por ky nuk është thjesht një proverb antik. Ekspertët nutricionistë sjellin një listë të mrekullive të vogla që molla bën kur e konsumojmë përditë. Molla ka vlera ushqyese dhe është një aleat i fortë i shëndetit. Në përbërje të saj janë: ujë, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Qumështi i Bletës – Përftimet që ju sjell dhe si të përdoret

Vlerësohet si një super ushqim i fuqishëm për shkak të vlerave që ai mbart. Qumështi i Bletës përmban ujë, lëndë minerale, yndyrna, proteina, karbohidrate, vitamina etj. Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve të tiroides. Ai është një pastrues për organizmin nga toksinat. Ndihmon funksionimin e veshkave, rrit jetëgjatësinë e njerëzve, duke ruajtur rininë e [ Lexo më shumë...]

0 Comments