Kush ishin 40 firmëtarët e Pavarësisë

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912 nga Ismail Qemali. Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare dhe 40 prej tyre nënshkruan aktin e Pavarësisë. Ismail Qemal bej Vlora (1844-1919) Ngriti flamurin në Vlorë. Firmëtar i Aktit të Pavarësisë. Kryetar i Qeverisë së Përkohshme, Ministër iVazhdoni leximin “Kush ishin 40 firmëtarët e Pavarësisë”

Pse konsumi i përditshëm i arrave të bën mirë?

A e dinit se arrat kanë të paktën 2 herë më shumë antioksidant se çdo frut tjetër  i thatë? Por, fatkeqësisht njerëzit nuk i konsumojnë ato çdo ditë për të marrë përfitimet nga ky superfrut. Sipas një studimi të kryer nga “Universiteti i Pensilvanisë” antioksidantët që gjenden me shumicë te arrat, e ndihmojnë organizmin tëVazhdoni leximin “Pse konsumi i përditshëm i arrave të bën mirë?”

Vatikan 1968, kur mesha jepej shqip për Skënderbeun

Vatikan 1968, kur meshohej shqip për Skënderbeun. Kronika e plotë e aktiviteteve të përkujtimit të 500-vjetori të vdekjes së heroit tonë kombëtar në Romë Nga Avni Dani Katër ditë aktivitete përkujtimore. Nga 25 deri më 27 prill 1968, të gjithë shqiptarët e mërguar, pa mundësinë për të qenë në vendin e tyre, të mbyllur ngaVazhdoni leximin “Vatikan 1968, kur mesha jepej shqip për Skënderbeun”

Poezitë e para evropiane për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Moikom Zeqo Emri i lavdishëm e i pamortshëm i Heroit Kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeu, është i lidhur edhe me poezinë botërore. Marin Barleti dëshmon për këngët popullore, pra për një traditë të këngës historike e legjendare të vetë popullit shqiptar. Vetë kryevepra e Barletit për bëmat e personalitetin e jashtëzakonshëm të Skënderbeut është shkruarVazhdoni leximin “Poezitë e para evropiane për Gjergj Kastriot Skënderbeun”

Shkrimi i 1606/ Ja cili ishte sekreti i epërsisë së Skënderbeut në fushën e betejës…

Nga Aurenc Bebja Në librin « Maximes d’estat militaires et politiques » të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre de Deimier (1580 – 1618) dhe botuar në vitin 1606 në Paris nga shtëpia botuese « Toussaincts du Bray » – gjejmë një shkrim në kapitullin « Des CapitainesVazhdoni leximin “Shkrimi i 1606/ Ja cili ishte sekreti i epërsisë së Skënderbeut në fushën e betejës…”

Studiuesit: Skënderbeu i teksteve mësimore ngjall nënvlerësim. Të vendoset në kontekstin e kohës

Në Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut, studiuesit thonë se duhen riparë tekstet shkollore të historisë. Gjatë një diskutimi mbi figurën e Heroit tonë Kombëtarë në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi në RTSH1, studiuesi Virgjil Kule tha se tekstet shkollore paraqesin një figurë të cunguar të Skënderbeut. Sipas tij, më shumë se sa luftëtar, Gjergj KastriotiVazhdoni leximin “Studiuesit: Skënderbeu i teksteve mësimore ngjall nënvlerësim. Të vendoset në kontekstin e kohës”