Telegrafikisht

11/01/2018

3.000 euro për një kg, gjueti ilegale për tartufin shqiptar

3000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë. Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht dhe askush nuk e di për çmimin tejet të shtrenjtë që ka, për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Receta e ditëve të ftohta. Si të përgatisni një tavë dheu

Përbërësit: – 500 gr mëlci vici – 1 domate e madhe ose 3 të vogla – vaj ulliri 2 lugë gjelle – 1 spec të kuq – 1 lugë miell – 150 gr gjizë – 2 thelpinj hurdhra – 3-4 gjethe dafine – 1 spec pikant – piper të zi dhe kripë sipas dëshirës Përgatitja: Në një tenxhere të cekët skuqim mëlcitë e prera në kubikë të vegjël. Pasi janë gati i heqim nga tenxherja [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Paret e babit hajdut, çuni i përdor për t’u bërë drogaxhi, çupa për t’u bërë rruspie

Nga Edison Ypi Babi hajdut, ky puthador e puthabyth, ky krimb, ky ndyrësirë, ky rrugaç dhe hajdut i neveritshëm, di të bëjë një çudi të madhe; paren publike e kthen në pare private. Paret e vjedhura, babi hajdut, i shpenzon në atë mënyrë që babi hajdut të mund të vjedhi pafund. Paret e vjedhura të babit hajdut i shpenzojnë kryesisht kalamajtë e babit hajdut për të bërë [ Lexo më shumë...]

0 Comments