Vuani nga migrena? Zbuloni kurën natyrale

Në përgjithësi migrena është një dhimbje koke.

Shumica e njerëzve mund të kenë herë pas here dhimbje koke nga stresi vetëm 1 në 10 veta vuan nga migrena. Pak para një krize migrene, disa kanë simptoma të tilla si, duar të ftohta, këputje, luhatje humori,vjellje, ndjeshmëri ndaj dritës, të përziera.migrena_1515113589-324552

Shkaqet e migrenës nuk dihen plotësisht, por mendohet se vjen nga çrregullimi i sistemit nervor që ndikon tek enët e gjakut në kokë.  Pak para një krize migrene, disa kanë simptoma të tilla si, duar të ftohta, këputje, uri ose luhatje humori. Pastaj, në momentin që do t’u fillojë dhimbja e kokës, ata kanë marrje mendsh, zhurmë në vesh, sëmbime, shikim të dyfishtë të objekteve, vështirësi me të folurin dhe dobësi muskulore.

Mënyra natyrale për qetësimin e dhimbjes së kokës është kamomili i cili është një antiinflamator që ndihmon në qetësimin e migrenës. Po ashtu edhe mentja ndikon në lehtësimin e nervave duke e përdorur në formën e vajit esencial duke masazhuar pjesën e tëmthave.

Efikas për tu pirë është lëngu i karotës, kastravecit dhe spinaqit. Përdorimi i akullit mund të jetë një zgjidhje e lehtë për ata që vuajnë nga dhimbja e kokës.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: