Këto janë 10 gjërat të cilat nuk duhet ti fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është alternativa më e shpejtë për të gatuar ushqimet. Large-940x620_0000146Në fakt detyra e kësaj paisjeje është thjesht ti ngrohë ato, por duket se njerëzit kohët e fundit po e shohin edhe si një mënyrë alternative për të gatuar ushqimet shpejtë. Perveç se duhet të bëjme kujdes që kurrë nuk duhet të fusim asgjë metalike, disa prej ushqimeve mund të jenë më të dëmshme se sa i keni imagjinuar në rast se gatuhen në mikrovalë, dhe më poshtë kemi renditur disa prej tyre.

1 – Vezët

2 – Ushqimet me ambalazh plastik ose karton

3 – Kurrë mos fusni enë bosh, pasi mund të shkaktoni një shpërthim të madh

4 – Specat djegës

5 – Frutat

6 – Aluminin

7 – Uji

8 – Enët me gjalp, krem, ose kos

9 – Buka

10 – Salcat e ndryshme

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: