Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443

  Gjergj Kastrioti lindi rreth vitit 1405. Ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën). Kur lindi Gjergji, i ati, Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i një shteti të rëndësishëm, që shtrihejVazhdoni leximin “Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443”

Vetitë shëruese të qumështit të dhisë

Qumështi i dhisë cilësohet si një ndër llojet më të shëndetshme të qumështit. Struktura e tij është shumë e ngjashme me qumështin e nënës. Ai përmban vitamina B1, B2, B6 dhe B12, si dhe e forcon sistemin nervor. Qumështi i dhisë është i pasur me kalcium dhe fosfor, që janë të rëndësishëm për fortësinë eVazhdoni leximin “Vetitë shëruese të qumështit të dhisë”

Vuani nga migrena? Zbuloni kurën natyrale

Në përgjithësi migrena është një dhimbje koke. Shumica e njerëzve mund të kenë herë pas here dhimbje koke nga stresi vetëm 1 në 10 veta vuan nga migrena. Pak para një krize migrene, disa kanë simptoma të tilla si, duar të ftohta, këputje, luhatje humori,vjellje, ndjeshmëri ndaj dritës, të përziera. Shkaqet e migrenës nuk dihenVazhdoni leximin “Vuani nga migrena? Zbuloni kurën natyrale”

Vera e kuqe , gjithçka duhet të dini mbi të

Në ditët e sotme dihet pothuajse nga të gjithë se vera është e rëndësishme për organizmin tonë, sepse ajo përmban vitamina, oligoelemente, hekur, si dhe përbërës të tjerë që gjenden në të në një nivel më të ulët. Kjo gjë është vërtetuar dhe pranuar nga shkencëtarët dhe mjekët. Pasuria e lëndëve ushqyese të pranishme dheVazhdoni leximin “Vera e kuqe , gjithçka duhet të dini mbi të”

Këto janë 10 gjërat të cilat nuk duhet ti fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është alternativa më e shpejtë për të gatuar ushqimet. Në fakt detyra e kësaj paisjeje është thjesht ti ngrohë ato, por duket se njerëzit kohët e fundit po e shohin edhe si një mënyrë alternative për të gatuar ushqimet shpejtë. Perveç se duhet të bëjme kujdes që kurrë nuk duhet të fusim asgjë metalike,Vazhdoni leximin “Këto janë 10 gjërat të cilat nuk duhet ti fusni kurrë në mikrovalë”

Pijet e gazuara, një vrasës i heshtur

Pijet e gazuara shpesh konsiderohen si shumë të dëmshme për njerëzit, dhe ekspertët e shëndetit së fundmi po i bëjnë jehonë këtij fakti. Obesiteti është padyshim një nga pasojat më të rënda të tyre, por sipas ekspertëve, paska edhe të tjera sëmundje. Pijet e gazuara dhe të sheqerosura i inkurajojnë qelizat që të plaken mëVazhdoni leximin “Pijet e gazuara, një vrasës i heshtur”

Si mund të shpëtoni flokët nga rënia,çaji i rozmarinës bën mirë

Rozmarina është një barishte e mrekullueshme që mund të ketë një numër përdorimesh mjekësore, njëra prej të cilave është stimulimi i rritjes së flokëve. Rozmarina përmban komponentë organikë të cilët stimulojnë qarkullimin e gjakut në kokë dhe po kështu nxisin rritjen më të shpejtë të flokëve. Përdorimi i rozmarinës në rutinën tuaj të rregullt tëVazhdoni leximin “Si mund të shpëtoni flokët nga rënia,çaji i rozmarinës bën mirë”

Migjeni në Vitin e Ri 1937: Nuk shkruej urime se tan bota e din se s’plotësohen dhe dalin nga hipokrizia

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato dite tan bota ban, nuk dij a plotësohen një për qind se pothuej të gjitha dalin nga hipokrizia. Bota ketë e din, por njësoj vazhdon të shkruejëVazhdoni leximin “Migjeni në Vitin e Ri 1937: Nuk shkruej urime se tan bota e din se s’plotësohen dhe dalin nga hipokrizia”