Lista me 113 persona nga Kurbini të zhdukur gjatë viteve të regjimit komunist

Nga Dritan Dema


26195418_1655102531202421_677625971369342148155_n.jpg

26195418_165510223531202421_677625971369342148155_n.jpg

26731743_1655102624535745_2738415470371515071_n.jpgProkuroria Kurbin: “Krimet Kundër Njerezimit, kompetence e Prokurorise se Krimeve të Renda”.

Në Muzeun Historik Kombëtar në Tirane, gjendet një pllakatë ne te cilen shkruhet:

“U vranë 5157 njerez nga keta 89 ishin gra”.26168723_1655112294534778_1594918105906822774_n

Në mesin e kesaj liste, kemi mundur te dallojme edhe 113 persona nga Rrethi i Laçit (Kurbinit).

Keto vrasje dhe shume te tjera, te bera gjate viteve te rregjimit komunist, perbejne Krime Kunder Njerezimit, veper penale kjo e parashikuar në Nenin 74 te Kodit Penal.  Jane te shumte ata qe akoma nuk e kane nje varr.

Komisioni Nderkombëtar Per Personat e Zhdukur (ICMP) eshte ne pritje te pales Shqiptare per nënshkrimin e nje marreveshje e cila do ti hapte driten jeshile fillimit te punes se ketij misioni per gjetjen e trupave te personave te zhdukur në Shqipëri.

Te gjithe te interesuarit mund te regjistrojne personat e zhdukur nëpermjet ketij linku ne faqen e internetit te ICMP-se https://oic.icmp.int/index.php?w=rep_grave&l=al

Gjithashtu, te gjithe ata qe kane dijeni per vendvarrime masive mund te ndihmojne me detajet perkatese në kete link: https://oic.icmp.int/index.php?w=rep_grave&l=al

Ne nje prononcim te ardhur nga Prokuroria e Rrethit Gjyqesor Kurbin, në lidhje me keto krime, kjo e fundit eshte shprehur si vijon:

“Ju veme ne dijeni  se ndjekja penale  lidhur me vepren penale te “Krime kunder njerezimit” parashikuar nga neni 74 I K.Penal, vazhdon te jetë kompetence e   Prokurorise per Krime te Renda   dhe se Prokuroria e Rrethit GjyqesorKurbin nuk ka te rregjistruar proçedim penal lidhur me kete veper penale”.

26219490_1655102437869097_4713544942073378066_n

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: