Përdorni sa më pak telefonin celular! Mund të prekeni nga sëmundje të rrezikshme

Të gjithë e dinë se telefoni është shumë i dëmshëm dhe duhet mbajtur në distancë pasi mund të shkaktojë sëmundje të rrezikshme.89832-full

Kjo gjë sapo është zyrtarizuar nga Ministria e Shëndetësisë, ku një studim në Kaliforni tregon se pjesa më e madhe e të prekurve nga kanceri, sëmundje psikologjike apo riprodhuese shkaktohen nga rrezet e telefonit.

Përpara ka qenë e vështirë që dicka e tillë të provohej, por tashmë ka fakte reale, të cilat prekin një pjesë të madhe të të rinjve.

Gjithcka shkaktohet nga energjia e radiofrekuencës që telefonat celulaerë përdorin për të transmetuar informacion.

Kompanitë e mëdha si Apple apo Samsung tregojnë në njoftime për ekspozimet e rrezikshme ndaj RF.

Sugjerohet që në pjesën më të madhe të rasteve të përdoret altoparlanti dhe celulari të mos mbahet shumë në duar.

Studimi tregon se më të prekurit janë fëmijët, të cilëve ekspozimi ndaj këtyre rrezeve i shkakton dëmtim në tru.

Përpara është treguar se telefonat celularë mund të shkaktojnë tumor në tru apo veshë, ndërkohë që psikologët kanë paralajmëruar se lidhet me shëndetin e dobët mendor, mungesën e vëmendjes dhe gjumin e paktë tek adoleshentët./OraNews

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: