Kur dreqin do zemë mend si shqiptarë, për të mos iu drejtuar armëve edhe për festa?!

Nga Gjergj Marku Klejdi Gjeta, 16-vjeçari që ndërroi jetë natën e ndërrimit të viteve në Kurbin, pikërisht prej marrëzisë që manifestohet nga disa persona në Kurbin duke “përuruar” festen e madhe të ndërrimit të Moteve me kallashnikovë, nuk e meritonte këtë fund. Dhe prej faktit se familja e tij ka hequr jo pak taksirate. Nuk diVazhdoni leximin “Kur dreqin do zemë mend si shqiptarë, për të mos iu drejtuar armëve edhe për festa?!”

3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin, por nuk u rezistojmë dot

Studimet e fundit të dietologëve kanë treguar që disa nga kombinimet e shpeshta të ushqimeve mund të jenë të dëmshme për shëndetin madje t’ju bëjnë të ndiheni sëmurë dhe të shfaqin probleme me aparatin tretës. Njihuni me këto kombinime që duhet t’i shmangni. Patate + Mish Kush mund t’i rezistojë një kombinimi të tillë aqVazhdoni leximin “3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin, por nuk u rezistojmë dot”

U gjet i vdekur në tarracë , del ekspertiza për 16 vjeçarin nga Laçi

Kur kanë kaluar  me shume se 24 orë nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Laç pak minuta pas ndërrimit të viteve, policia ka zbardhur ekspertizën mjeko-ligjore për 16-vjeçarin Klejdi Gjeta. Adoleshenti kishte hipur në tarracën e shtëpisë për të hedhur fishekzjarrë, por vetëm disa minuta më pas familjarët e tij e kanë gjetur tëVazhdoni leximin “U gjet i vdekur në tarracë , del ekspertiza për 16 vjeçarin nga Laçi”

Marrëzia e vitit 2018! Asgjë nuk ndryshon…

Nga Artur Zheji Asgjë e rëndësishme nuk do të ndryshojë në 2018. Marrëzia e gjelave të therrur dhe bakllavave, është tashmë shija orientale e thellë e shqiptarëve të varfër, fshatrave dhe qyteteve katunde shqiptare. Ca pak të pasur, ca si shumë të pasur, kanë marrë avionët me kohë dhe janë larguar nga çifligu Shqipëri, ku vjelinVazhdoni leximin “Marrëzia e vitit 2018! Asgjë nuk ndryshon…”

Viti i Ri, kur bredhi zbukurohej me pambuk e të shijonte një portokalle

Nga Alma Nikolli Si për shumë gjëra të tjera, ndoshta edhe për Vitin e Ri e ka fajin komunizmi. Duke zhdukur çdo festë fetare, regjimi totalitar “lulëzoi” mbrëmje si ajo e 31 dhjetorit. Të fajësosh për festim është paksa absurde, megjithatë të shumtë janë ata që refuzojnë të gëzojnë për hir të një kalimi normal ngaVazhdoni leximin “Viti i Ri, kur bredhi zbukurohej me pambuk e të shijonte një portokalle”