Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit

Nga Aurenc Bebja Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin «Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle», të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamundësi të mposhtë « vëllain » e tij, ashtu siç i thur lajka në letër,Vazhdoni leximin “Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit”

Kupa e Shqipërisë, Laçi hedh një hap drejt gjysëmfinales

Ekipi i Lacit ka mundur gjatë ditës së sotme Luftëtarin me rezultatin 3-0. Një ndeshje thuajse perfekte për ekipin e Gentian Mezanit, që duket se e ka siguruar kualifikimin në gjysmëfinale që në ndeshjen e parë. Në një intervistë për “Supersport”, Gentian Mezani është shprehur i lumtur për fitoren, por thekson se asgjë nuk kaVazhdoni leximin “Kupa e Shqipërisë, Laçi hedh një hap drejt gjysëmfinales”

Tri shenjat që zbulojnë herët dëmtimet kronike në veshka

Veshkat preken nga një shumëllojshmëri sëmundjesh dhe çrregullimesh. Në shumicën e sëmundjeve të veshkave, sulmohen njësitë e filtrimit të veshkave (nefronet) dhe dëmtojnë aftësinë e tyre për të eliminuar mbeturinat dhe lëngjet e tepërta të trupit. Nuk ka asnjë shkak të vetëm të sëmundjes kronike të veshkave. Disa forma të sëmundjes mund të jenë tëVazhdoni leximin “Tri shenjat që zbulojnë herët dëmtimet kronike në veshka”

Njihuni me “çajin e perëndive” dhe vetitë e tij të jashtëzakonshme shëndetësore

Receta e çajit bimor me trumzë, është quajtur edhe “çaj i perëndive” për shkak të vetive të shumta të dobishme për shëndetin tonë dhe është njohur dhe vlerësuar që nga kohërat e lashta. Mjekësia natyrore, ajo që përdor barëra, bimë, fruta, rrënjë, etj. për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, gjithmonë ka surpriza të këndshmeVazhdoni leximin “Njihuni me “çajin e perëndive” dhe vetitë e tij të jashtëzakonshme shëndetësore”

ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA

  Ka qênë nji kohë kur fort pak njihej në botë Populli i ynë. E na vetë përgjithsisht s’e njohim as sod! E errët historija e tij e e koklavitun shumë, e trazueme me atê të popujve tjerë mâ të mëdhaj me të cilët fati e kishte vûmë në të përpjekun e ndën të cilënVazhdoni leximin “ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA”

Shqipëria renditet nga fundi për shëndetësinë në rajon, kostot e spitalit të papërballueshme

Nëse holandezët, zviceranët dhe ndoshta italianët preferojnë të shtrohen gjatë në spital, ata mund ta përballojnë këtë; Bullgaria, Rumania dhe Shqipëria nuk munden!… Shqipëria renditet e 27-a nga 35 shtete europiane në Indeksin e Shëndetit Konsumator 2017 të matur nga Health Consumer Powerhouese, të sapo publikuar, duke shënuar një përmirësim me 5 vende në krahasimVazhdoni leximin “Shqipëria renditet nga fundi për shëndetësinë në rajon, kostot e spitalit të papërballueshme”

Shqipëria më përqindjen më të lartë të përdorimit të energjisë së pastër në Evropë

Në vitin 2016 pjesa e energjisë nga burimet e rinovueshme në konsumin final bruto të energjisë arriti në 17% në Bashkimin Evropian (BE), ose sa dyfishi i sasisë në vitin 2014. Sipas krahasimit që ka bërë Eurostat Shqipëria dhe Islanda kanë përdorimin më të lartë të energjisë së rivonueshme në Europë përkatësisht me 69.4 dheVazhdoni leximin “Shqipëria më përqindjen më të lartë të përdorimit të energjisë së pastër në Evropë”

Fuqitë mjekësore të trëndafilit të egër – Mësoni pse duhet Patjetër

Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Kokrrat e Trëndafilit të Egër thahen dhe janë të gatshme për të përcjellë të gjitha vlerat e tyre të pakrahasueshme tek njerëzit, kryesisht në formën e çajit. Me qindra familje shqiptare e kanë aktivitet jetësor mbledhjen eVazhdoni leximin “Fuqitë mjekësore të trëndafilit të egër – Mësoni pse duhet Patjetër”

Shega Devedishe – Shqiptarja që po Mahnit Europën

Që nga lashtësia e deri në ditët tona, shega mban kurorën e frutit plot vlera shëndetësore dhe medicinale, simbol i shpresës dhe bollëkut. Në Shqipëri shega është mijëra vjeçare. Gjurmët më të vjetra në trojet tona janë gjetur në Butrint si element dekorativ i mozaikëve. Historikisht kjo pemë kultivohej në pjesën ballore të shtëpive: nëVazhdoni leximin “Shega Devedishe – Shqiptarja që po Mahnit Europën”

Ushqimet Që Shpëtojnë Mushkëritë

Mushkëritë janë pre e shumë kimikateve, që shkaktojnë një sërë sëmundjesh të rrezikshme. Një prej substancave më të dëmshme për mushkëritë është nikotina, të cilën e marrin jo vetëm duhanpirësit, por edhe personat pranë tyre. Kjo substancë futet në gjak dhe zgjat nga 6 deri në 8 orë. Largimi i saj i plotë nga trupiVazhdoni leximin “Ushqimet Që Shpëtojnë Mushkëritë”