NGA DURRËSI NË KURBIN, NË SHKALLËN E SHËNGJERGJIT ETJ. Nga Aurel PLASARI

Shënim toponimik Ekskluzive për kurbini.info Nuk do t’i kisha vënë mend tekstit në fjalë sikur ai të mos fillonte me një fjali mirëfilli letërsie: “Në vitin e Mishërimit të Zotit 1096, për shumë net radhazi, u panë të binin nga qielli yje aq dendur si pika shiu” (“Anno ab Incarnatione Domini m. x c vVazhdoni leximin “NGA DURRËSI NË KURBIN, NË SHKALLËN E SHËNGJERGJIT ETJ. Nga Aurel PLASARI”

Emocione, gola dhe spektakël në Durrës, në fund Teuta dhe Laçi ndahen në barazim.

Kurbinasit i kanë rezistuar mirë trysnisë së Teutës e cila kërkonte të mbronte vendin e dytë dhe kanë goditur me një kundërsulm vdekjeprurës, të finalizuar me të zakonshmin Shtubina. Nga ai moment ka filluar një “shtetrrethim” i mirëfilltë para portës së Selmanit, me Teutën që provoi në çdo mënyrë për të gjetur barazimin. Goli erdhiVazhdoni leximin “Emocione, gola dhe spektakël në Durrës, në fund Teuta dhe Laçi ndahen në barazim.”

Mulliri i vjeter- Poezi nga Ymer Hysa

  Mulliri i vjeter Rrotën tënde se rrotullon më forca e ujit As dhëmballët e gurtë nuk të bluajnë drithra, Një nga një po të bien trarët e tjegullat e gurit Themelet po ti mbulon myshku dhe hithra. Jo jo, ti mulli nuk bluan më drithra Tashmë bluan veç kujtime e legjenda, Bluan trurin timVazhdoni leximin “Mulliri i vjeter- Poezi nga Ymer Hysa”

Prenga debuton me fitore , Laçi mund Tiranën.

Entuziazmi i Tiranës për fitoren ndaj Kastriotit ka zgjatur vetëm nj javë duke qenë se skuadra e drejtuar nga Ardian Mema është mundur sot në Laç me rezultatin 2-1 nga kurbinasit. Prenga ka debutuar në këtë mënyrë me një fitore mjaft të rëndësishme në krye të stolit të Laçit, duke e lënë pas atë humbjeVazhdoni leximin “Prenga debuton me fitore , Laçi mund Tiranën.”

Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

Sa herë 28 nëntori është në prag të portës, politika shqiptare vrapon të tregojë patriotizmin e saj, të organizojë pritje, përurime, aktivitete të mbushura me ngjyra e fjalime tërë pasion e dashuri kombëtare. Nëse dikush nuk do t’i njihte do të mendonte se Shqipëria ka fat qe drejtohet në qeveri apo opozitë nga njerëz qëVazhdoni leximin “Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)”

Laçi nuk njeh fushë, leksion Skënderbeut në Tiranë

Laçi fantastik, Skënderbeu zhgënjyes. Një ndeshje që nuk duhej të luhej deri 48 ore përpara sfidës, por me pas federata e çoi ndeshjen në Selman Stërmasi dhe duket se ky stadium i sjell fat skuadrës kurbinase. Një paraqitje në kufijtë e perfeksionit për bardhësinë e Migen Memellit, me ish-sulmuesin që tashmë duket zgjedhja e detyruarVazhdoni leximin “Laçi nuk njeh fushë, leksion Skënderbeut në Tiranë”

Laçi rikthehet tek fitorja, mund Luftëtarin e Mezanit në shtëpi

Laçi ka marrë një fitore shumë të rëndësishme në fushën e Luftëtarit dhe tashmë ka kaluar krizën e rezultateve të ndeshjeve të fundit që sollën edhe një krisje mes drejtuesve të skuadrës e trajnerit Mërgjyshi. Nën drejtimin Migen Memellit, skuadra kurbinase fitoi 1-0 në këtë transfertë të vështirë falë golit të Shtubinës, në një ndeshjeVazhdoni leximin “Laçi rikthehet tek fitorja, mund Luftëtarin e Mezanit në shtëpi”

Humbje e dytë radhazi, Laçi nuk ja del ndaj Kukësit

Kukësi doli me 3 pikë nga ndeshja me Laçin në “Elbasan Arena”, teksa mposhti kurbinasit me rezultatin e ngushtë 0-1, falë një goli të brazilianit Uilliam Kordeiro Melo. Ndeshja ishte shumë e vakët dhe pa shumë raste. Në fillim, iniciativën e patën të besuarit e Mërgjyshit, që me disa kombinime të bukura por edhe meVazhdoni leximin “Humbje e dytë radhazi, Laçi nuk ja del ndaj Kukësit”

Mid’hat Frashëri, edukimi i shqiptarëve nëpërmjet publicistikës së tij

  Njëri nga kontributet më të spikatura të Mid’hat Frashërit (Lumo Skëndo) (1880-1949), ishte edukimi i shqiptarëve nëpërmjet publicistikës së tij, sidomos përmes faqeve të revistës së themeluar prej tij “Diturija” dhe jo vetëm. Po përcjell disa nga postulate e mendimit të tij. 1. “Nderi dhe madhëria e çdo shqiptari varetë nga nderi dhe madhërijaVazhdoni leximin “Mid’hat Frashëri, edukimi i shqiptarëve nëpërmjet publicistikës së tij”

Laçi për titull, rikthen krizën te Tirana e Ze Marias

Kthehet kriza në radhët e Tiranës pas një humbje në shtëpi me shifrat 1-0 dhe duke bërë që të kthehen edhe zërat për largimin e Ze Marias. Bardheblutë kanë zhgënjyer në shtëpi përballë Laçit që u tregua mjaft kërkues e cinik gjatë ndeshjes për të marrë tri pikë shumë të rëndësishme për vazhdimësinë e mëtejshmeVazhdoni leximin “Laçi për titull, rikthen krizën te Tirana e Ze Marias”