Telegrafikisht

Dhjetor 2017

Trahanaja, një nga ushqimet më të hershme

Trahanaja është një nga ushqimet më të hershme e që është përdorur pothuajse nga i gjithë Mesdheu lindor. Përdorimi i trahanasë daton që nga trakët, ilirët, romakët, grekët, maqedonasit dhe më vonë është përdorur edhe nga turqit. Ajo është një pjatë tradicionale edhe në kuzhinën shqiptare me bazë brumin, për të cilën duhet punuar që në verë për të ngrënë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

BYREK ME QUMESHT

Byreku është një ushqim tradicional i vendeve të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë. Alternativat janë të larmishme: byrek me spinaq, qepë e domate, fasule, gjizë, djathtë, presh, apo qumësht. Të gjitha kanë veçantinë e tyre dhe të gjithë byrekët janë super të shijshëm. Receta e rekomanduar bën fjalë për byrekun me qumësht. Përbërësit e byrekut me qumësht. Racionet: 4 [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Eklent Kaçi,një tjetër histori suksesi që lartëson emrin e Shqipërisë në botë.

Eklent Kaçi, 18-vjeç nga qyteti i Laçit ka triumfuar në finalen e “US Open 8-Ball” duke mundur finlandezin Petri Makkonen në turneun Botëror të Bilardos në New York. Sportisti është një tjetër histori suksesi që lartëson emrin e Shqipërisë në botë. Pas suksesit në SHBA, 18-vjeçari u shpreh se nuk ishte aspak e lehtë. “Kam punuar shumë për këtë ditë, nuk ishte aspak [ Lexo më shumë...]

0 Comments

SHENJTËRIT E KRISHTERË NË SHQIPËRI 6 dhjetor, festa e Shën Nikollës

Shkruan: Robert ELSIE Rëndësi të njejtë si Shën Maria kishte edhe Shën Nikolla (Saint Nicholas). Ai është pa dyshim më i nderuari ndër shenjtorët e gjinisë mashkullore, si te ortodoksët ashtu edhe te katolikët në Shqipëri. Shën Nikolla ishte ipeshkëv i Lycias në Azinë e Vogël në shekullin  e IV. Më vonë duke filluar nga shekulli IX, në Lindje dhe në shekullin 11 në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sporti shqiptar në zi: Ndahet nga jeta futbollisti i njohur

Si pasojë e një ataku kardiak, ditën e dielë është ndarë nga jeta në mënyrë të parakohshme ish-futbollisti i famshëm i Laçit , Kujtim Dauti. Sulmuesi i skuadrës laçjane u shua në Greqi në moshën 52-vjeçare, pasi nuk arriti dot t’i bënte ballë problemeve në zemër që i morën jetën mëngjesin e djeshëm. Trupi i tij pritet të mbërrijë në Shqipëri ditën e sotme, për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Përmbysje spektakolare, Laçi i jep leksion Vllaznisë në “Loro Boriçi”

Laçi shkëlqen sërish dhe ka arritur që të përmbysë Vllazninë në shtëpi, në një ndeshje mjaft të bukur. Mes shumë rastesh dhe golash, kurbinasit kanë arritur që të marrin 3 pikë me shumë vlerë, duke fituar 2-1. Ishin vendasit që fillimisht kanë arritur që të shënojnë me anë të Hasanit, gol mjaft i bukur,  megjithatë Laçi nuk u dorëzua dhe gjeti forcën që të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ushqimet që na mbrojnë nga kanceri më vdekjeprurës në botë

Roli i dietes ne kancerin e mushkrive Te dhenat kyce Duhanpirja eshte faktori kryesor i riskut dhe vendimtar ne shfaqjen e kancerit te mushkrive. Duhanpiresit kane zakone ushqimore me te varfra krahasuar me jo duhanpiresit, ky fakt e veshtireson vleresimin e rolit te ushqimit dhe dietes ne rrezikun e kancerit te mushkrive. Konsumi i larte i frutave dhe me pas i perimeve, lidhen me ulje te [ Lexo më shumë...]

0 Comments