Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror

Artisti Italo – Shqiptar, Alfred Mirashi Milot me skulpturen e tij monumentale “çelësi i Cervinares” hap dyert në skenën ndërkombëtare në një qytet të vogël dhe miqësor në Valle Caudina. Jemi në Cervinara, në provincën e Avelinos, rajonin e Kampanias, në mes të një fushe të gjelbër mes maleve te Partenios dhe madhështorit Taburno. KëtuVazhdoni leximin “Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror”

Viti i Skënderbeut, BSH hedh në treg tre monedha

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 LekëVazhdoni leximin “Viti i Skënderbeut, BSH hedh në treg tre monedha”

Më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë!Zbulohet fjalimi i fundit i Skënderbeut.

Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131 faqesh është botuar në vitin 1779 nga shtëpia botuese J.J.Kesler, Frankfurt. Gjergj Kastrioti, i sëmurë, nuk mund ti shmangej vdekjes dhe për këtë arsye fton në vatrën e tij princat, ambasadorët,Vazhdoni leximin “Më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë!Zbulohet fjalimi i fundit i Skënderbeut.”

Partizanit nuk i bën derman as Starova, Laçi i shkakton humbjen e 5-të në kampionat

As afrimi i Sulemjan Starovës në pankinën e të kuqve nuk ka sjellë rezultat për “demat”. Skuadra kryeqytetase është mundur në transfertë ndaj Laçit me rezultatin 1-0. Ishte sulmuesi nga Mozambiku, Rexhinaldo, ishte ai që ndëshkoi Partizanin në fillimin e pjesës së dytë.   MINUTË PAS MINUTE Përfundon takimi, Laçi-Partizani 1-0 90′ Gjyqtari akordon 4Vazhdoni leximin “Partizanit nuk i bën derman as Starova, Laçi i shkakton humbjen e 5-të në kampionat”

Rekord botëror. Kurbinasi 106 vjeç në burgjet e komunizmit

Nikoll Ndre Bardhoku, kurbinasi i burgosur nga regjimi komunist ne moshen 106 vjeçare, rekord boteror. 106 vjeç në burgjet e komunizmit Shkruan studiuesi Kastriot DERVISHI: “Nuk besoj se në ndonjë vend të botës ndonjë njeri në moshën 106 vjeçare ka qenë i burgosur. Këtë rekord të zi e mban Shqipëria. Një i moshuar, krejt paVazhdoni leximin “Rekord botëror. Kurbinasi 106 vjeç në burgjet e komunizmit”

10 ushqimet më të shëndetshme

Pa diskutim që natyra është e mbushur me ato që i duhen trupit tonë për të qenë sa më të shëndetshëm. Këto 10 superushqime janë provuar se luftojnë sëmundje dhe na japin më shumë energji. Shtoni këto ushqime në dietën tuaj  për një trup super të shëndetshëm. Limoni: vetëm me një një limon do të merrniVazhdoni leximin “10 ushqimet më të shëndetshme”