Si të largojmë erën e keqe nga frigoriferi.

Nga Edmond Brozi

Përgjithësisht era e keqe e frigoriferit është një problem konstant nepër shtëpitë tona, sidomos në vendin tonë ku dihet që energjia elektrike ikën herë pas here.
Ajo është pasojë e veprimit të bakterieve që përmbajnë ushqimet që ruajmë në të.
Por le të shohim tani se cilat janë disa nga mënyrat që mundësojnë një pastrim të mirë të tij:  Por veç të tjerash frigoriferi është mirë të lahet dhe pastrohet të paktën një herë në muaj.b3565ff2-8aa4-402a-a8e0-dd0fd3dd822b---0-.jpg

1. Në rastin e parë do të përdorim vetëm dy elementë, një gjysëm limoni dhe kripë.
Pasi e presim përgjysëm limonin, njërën nga pjesët e shtrydhim dhe e vendosim në një enë të vogel ku më pas shtojmë kripë të zakonshme. E trazojmë dhe këtë tretësirë e vendosim në fund të frigoriferit .Ajo do të thithë aromat e këqija.

2. Një tjetër këshillë shumë e thjeshtë është vendosja e një sasie kafeje te freskët, të porsabluar në një copë te përshtatshme,e mbështjellim dhe e vendosim ne një kënd të frigoriferit.

3. Një tjetër metodë ka të bëje me përdorimin e sodës së bukes.

Për këtë, mjafton të marrim një sasi të saj dhe brenda një ene e vendosim përsëri në brendësi të frigoriferit. Këshillohet që edhe në këtë rast, gota të vendoset në pjesën më të ulët të frigoriferit.
Kujdes, uthulla nuk i eliminon aromat e këqija, ajo vetem sa i mbulon ato.

635dc876-0f9e-4ddc-bfda-f63c64076c88---0-.jpg

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: