Thëniet më të bukura të Faik Konicës

 Faik Konica mbetet një intelektual i papërsëritshëm edhe në ditët e sotme. Një njeri mendjendritur jo vetëm si politikan por edhe si publicist e shkrimtar, pasuroj mendimin letrar shqiptar. Ne kemi sjell vetëm disa prej shprehjeve më të bukura të Faik Konicës:     Populli shqiptar ka disa veti shumë të mira… por një bandëVazhdoni leximin “Thëniet më të bukura të Faik Konicës”

RËNDËSIA E EPOKËS SË GJERGJ KASTRIOTIT-SKËNDERBEUT

Rrjedhimet e luftës dhe të pushtimit osman në Shqipëri Lufta më se njëshekullore e Perandorisë Osmane për pushtimin e trojeve shqiptare dhe vendosja e pushtetit osman, sollën rrjedhime të thella në të drejtat e pronësisë, në veprimtarinë ekonomiko-shoqërore, në jetën politike dhe në atë fetare-kulturore të shqiptarëve. Veprimtaria e pavarur politiko-shoqërore e botës shqiptare ishteVazhdoni leximin “RËNDËSIA E EPOKËS SË GJERGJ KASTRIOTIT-SKËNDERBEUT”

Dëmet që shkakton alkooli në trupin tonë

Përveç duhanit një ves tjetër i dëmshëm është alkooli. Ky ves është shkaktar i një vargu të gjerë sëmundjesh, duke filluar që nga aparati tretës, mëlçia, pankreasi e deri në dëmtime të pakthyeshme të sistemit nervor qendror. Në mëlçi, alkooli i konsumuar, shkakton dëmtime të qelizave hapatike, dëmtim që rritet në kohë duke u varurVazhdoni leximin “Dëmet që shkakton alkooli në trupin tonë”

Si të largojmë erën e keqe nga frigoriferi.

Nga Edmond Brozi Përgjithësisht era e keqe e frigoriferit është një problem konstant nepër shtëpitë tona, sidomos në vendin tonë ku dihet që energjia elektrike ikën herë pas here. Ajo është pasojë e veprimit të bakterieve që përmbajnë ushqimet që ruajmë në të. Por le të shohim tani se cilat janë disa nga mënyrat qëVazhdoni leximin “Si të largojmë erën e keqe nga frigoriferi.”

Skënderbeu merr një fitore të vuajtur ndaj Laçit. Shehi heroi i takimit.

Skënderbeu mposhti Laçin në shtëpi me rezultatin 2-1 në sfidën e vlefshme për javën e 5-t të Kategorisë Superiore. Një fitore me shumë vuajtje për skuadrën e Ilir Dajës, me protagonist, portierin Orges Shehi i cili i mohoi golin e barazimit nga pika e bardhë e penalltisë, mesfushorit Ansi Nika në minutën e 84-t. KorçarëtVazhdoni leximin “Skënderbeu merr një fitore të vuajtur ndaj Laçit. Shehi heroi i takimit.”

GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDËRBEU, HERO KOMBËTAR I SHQIPTARËVE (1405-17 JANAR 1468).

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu (1405-17 janar 1468) personifikon një epokë të tërë të historisë kombëtare të shqiptarëve, që mori emrin e tij: luftën më se njëshekullore të tyre kundër vërshimit osman (fundi i shek. XIV – fillimi i shek. XVI) për mbrojtjen e tokës, të pasurisë e të lirisë. Nën udhëheqjen e tij lufta e shqiptarëve uVazhdoni leximin “GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDËRBEU, HERO KOMBËTAR I SHQIPTARËVE (1405-17 JANAR 1468).”

RËNDËSIA E LUFTËS ANTIOSMANE TË SHQIPTARËVE

Lufta e gjatë dhe e ashpër kundër pushtuesve osmanë ishte rrjedhojë e ndërgjegjësimit të shqiptarëve, e në radhë të parë e elitës drejtuese të tyre, për pasojat e rënda dhe shkatërrimtare që sillte pushtimi osman në të gjitha sferat e veprimtarisë shoqërore. Ky pushtim godiste më shumë se këto, deri në asgjësimin e plotë, shtresatVazhdoni leximin “RËNDËSIA E LUFTËS ANTIOSMANE TË SHQIPTARËVE”