Telegrafikisht

04/09/2017

Kuzhina tradicionale

  Fërgese me melçi   Per 4 persona: 500 gr melci vici(ose pule) 300 gr gjize 1 spec jeshil 1 spec i kuq 1 qepe te madhe 1 domate vaj ulliri kripe,piper.   Pergatitja: Ne nje tigan vejme melcin te zieje pak me uje(shikojeni me sy dhe provojeni kur te zieje),nderkohe qe melcia zihet pergatisim qepen ne nje tigan e skuqim,pastaj hedhi 2 specat qe jane te prera katrore te vegjel.me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ëmbëlsira

  Biskota me çokollatë Përbërësit: 350 gr çokollatë fondente e ndarë në tre pjesë 180gr+120gr+50gr 60 gr gjalpë 2 vezë 150 gr sheqer kaf 100 gr miell një majë luge kripë 1 luge kafeje me fryrës për ëmbëlsira Përgatitja: Të gjithë çokollatën (350gr) do e grimë në copa jo shumë të vogla Do shkrimë me banjëmari 180 gr të çokollatës së bashku me gjalpin. Në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij

Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij: “Mësues i nderuar, Djali im sot e fillon shkollën. Pas pak, gjithçka do të jetë për të e çuditshme dhe e re, prandaj do të doja ta trajtonit butësisht. Është një aventurë që ai do ta marrë me vete nëpër të gjitha kontinentet. Të tilla aventura që ndoshta mund të përfshijnë luftëra, tragjedi dhe fatkeqësi. Ta [ Lexo më shumë...]

0 Comments