Laçi nuk fal ! Fiton ndaj Vllaznise 2-0

Skuadra e Laçit ka vite që është bërë macje e zezë pë Vllazninë si në shtëpi ashtu dhe në transfertë. Pas dy humbjeve radhazi , në shtëpi ndaj Luftëtarit dhe në transferte ndaj skuadres së Kukësit sot ne jave e katërt të superliges ekipi kurbinas ka arritur një fitore me mjaft rëndësi. Ndërkohë për VllazninëVazhdoni leximin “Laçi nuk fal ! Fiton ndaj Vllaznise 2-0”

BALLABAN PASHA, TRADHËTARI MË I TMERRSHËM I KOMBIT SHQIPTAR

Nga Paulin Zefi *(Kjo eshte Biografia e plote e ”Ballaban(Mehill)Pashes” nga Martaneshi; Gjenerali i famshem osman qe masakroi bashkeatdhetaret e tij ne emer te Perandorise Osmane dhe ambicies se tij te semure, armiku me i rrezikshem i GJERGJ KASTRIOTIT, i pabese, i pashpirt, anti-Shqiptar dhe nje gjakprishur, qe me veprat e tij çnjerezore, eshte ngjitur deriVazhdoni leximin “BALLABAN PASHA, TRADHËTARI MË I TMERRSHËM I KOMBIT SHQIPTAR”

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme. Ndonëse cilësohet si një frut me pak kalori, përmban antioksidantë poli-fenolike jetike. Lëndët catechin dheVazhdoni leximin “Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit”

Bima që bën mrekulli, si mbijetoi pacienti me tumor në tru

Kjo histori është një dëshmi e vërtetë e një njeriu të diagnostikuar me tumor beninj të trurit, i cili ishte 5.5 cm i madh. Pas diagnozës, specialistët bullgarë kryen një operacion për të hequr tumorin dhe rezultoi me sukses. Për fat të keq, 2 vite pas operacionit ata zbuluan se tumori u rikthye dhe këtëVazhdoni leximin “Bima që bën mrekulli, si mbijetoi pacienti me tumor në tru”

“Gjurmë Shqiptare”: Kalaja e fshehte e Skënderbeut

Nga Marin MEMA Kalatë e fortifikuara ndërtoheshin me një qëllim të vetëm, mbrojtjen nga sulmet e armikut dhe kur ky fakt bashkohet me terrenin shumë të favorshëm, këtu arrin piku i mbrojtjes. Një nga ato kështjella, hija e së cilës mbetet akoma e pazbuluar është edhe Kalaja e Fshehtë e Skënderbeut. Themi e fshehtë sepseVazhdoni leximin ““Gjurmë Shqiptare”: Kalaja e fshehte e Skënderbeut”

50 FAKTE  QË DUHET T’I DIMË PËR TË NJOHUR HEROIN KOMBËTAR TË SHQIPTARËVE, GJERGJ KASTRIOTIN (SKËNDERBEUN).

Nga Kastriot MARKU    Qëndresa dhe luftërat antiturke të Skënderbeut ngrenë peshë si për ç’i përket përfshirjes së tij në historinë e madhe të Europës, ashtu dhe për pozicionin ndërkombëtar në të cilin, në kapërcyellin e Mesjetës dhe Kohës së Re, ai e vendosi Arbërinë e tij. Prej një kësi pozicioni ai vetë rezulton joVazhdoni leximin “50 FAKTE  QË DUHET T’I DIMË PËR TË NJOHUR HEROIN KOMBËTAR TË SHQIPTARËVE, GJERGJ KASTRIOTIN (SKËNDERBEUN).”

Të mirat shëndetësore që vijnë nga arra

Ja si të bëni vetë ilaçe nga arrat, të cilat mund t’ju ndihmojnë kundër anemisë, tek impotenca, te problemet e gjëndrës tiroide, tek ulcera e lukthit… Arrat janë burim i vërtetë i shëndetit, plot antioksidues dhe materie ushqyese. Nga kjo pemë ushqyese mund të bëni specialitete të kuzhinës, por edhe preparate shëruese, të cilat eVazhdoni leximin “Të mirat shëndetësore që vijnë nga arra”

Java e dytë e kampionatit,Luftëtari gjunjëzon Laçin

Luftëtarit i ka mjaftuar Kristal Abazaj, që me golin e shënuar sot në Laç dhe i ka dhënë tre pikët skuadrës së Luftëtarit, që merr tre pikët e para dhe Laçi ulet me këmbë në tokë pas asaj fitoreje me Partizanin. Pjesa e parë e takimit ishte më e mirë e vendasve, që rrezikuan meVazhdoni leximin “Java e dytë e kampionatit,Luftëtari gjunjëzon Laçin”

Haxhi Qamili, tradhtari që tentoi të kthente osmanët në Shqipëri

Haxhi Qamili (1876-16 gusht 1915) ishte kryetari i lëvizjes panislamiste të Shqipërisë së mesme, që ndodhi gjatë viteve 1914-1915. Shkaku i rebelimit të tij ishte formimi i një qeverie të re të Vlorës me pëlqimin e fuqive të mëdha të krishtera, pas dorëheqjes së Ismail Qemal Beut më 1913. Në këtë qeveri të re pasueseVazhdoni leximin “Haxhi Qamili, tradhtari që tentoi të kthente osmanët në Shqipëri”

HISTORIA E ARMËVE TË GJERGJ KASTRIOTIT (SKËNDERBEUT)

Shqipëria tashmë njihet si vendi i “Atletit të Krishtërimit”, Gjergj Kastrioti, Skënderbeut, por në arkivat dhe muzetë e saj nuk ka asnjë objekt (relike), origjinale të tij. Përkrenarja dhe armët e tij ndodhen në Muzeun e Artit Historik në Vjenë, në Krujë, në Tiranë dhe në Lezhë, gjenden fare pak gjëra, shumica kopje të këtyreVazhdoni leximin “HISTORIA E ARMËVE TË GJERGJ KASTRIOTIT (SKËNDERBEUT)”