Thënje të mençura

Kali i huaj të len në baltë

Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise

I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire

Fjala është si bleta që ka edhe mjaltin edhe thumbin

Qingji i butë thithë dy nana

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife

Mos u mundo të nxjerrësh dhjamë nga pleshti

C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija

Kur s’ ke kokë, ke këmbë

Kush lyp shumë, e humb edhe atë që ka

Mate shtatë herë, e pri një here

Ai që është shok me të gjithë, nuk është shok me asnjë

Mendja e madhe.. e zeza e të zot

Me thuaj c’ shokë ke , te të them se cili je

Ai që pranon këshilla, është më i madh se ai që jep, sepse, sa lehtë është të japësh këshilla, aq rë-ndë është t’i pranosh

Fjalen, sa e ke në gojë, e ke robin tënd, kur te del nga goja, bëhesh rob i saj

Nuk është turp kur nuk e di, por është turp kur nuk deshiron ta mësosh

I pasur bëhesh me Dituri, jo me Flori

I madh bëhesh me mendje, jo me moshë

Kur drejton i keqi, popullin e merr dreqi

Ai që di më së shumti flet më së paku

Dita e mirë shihet qysh në mengjes

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet

Peshku ne det, tigani ne zjarr

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra

Mos ua thuaj miqve të tu atë që armiqtë e tu nuk duhet ta dinë

Fjalët janë gra, veprat burra

Degjo shtatë a tetë dhe përseri bëj si di vetë

Burri është koka, kurse gruaja është qafa

Idioti flet per ate qe do te veproj…..
Egoisti flet per ate qe ka vepruar……..
Kurse inteligjenti vepron e nuk flet

Ne jete njerzit ju ngjajne fjaleve; nese nuk i vë ne vendin e vet, e humbin kuptimin

Jeta eshte si nje monedhe! Ne njeren ane ndodhet dhimbja dhe ne anen tjeter lumturia. Ti mund te shohesh vetem njeren ane, por mos harro, edhe ana tjeter e ka rradhen e saj

Sfida më e vështirë është të jesh vetvetja në një botë, ku çdokush përpiqet të të bëjë të ndihesh ndryshe!

Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet eshte shume i vogel

Njerëzit e mirë e të drejtë u ngjajnë pemëve të mëdha, që lëshojnë hije për të tjerët, ndërsa vetë përvëlohen nga rrezet e diellit.

Forca e mendimit hy në punë më shumë se tehu i shpatës; prandaj ruaje atë dhe mbaje gati për ta përdorur në kohën e duhur

 

Një kokërr gruri nuk e mbush dot hambarin, por ndihmon kokrrat e tjera që e kanë mbushur

Njerëzit e menqur mësojnë nga gabimet e huaja, budallenjtë nga të vetat

Koha është pasuria e vetme, për të cilën mund të tregohemi koprracë pa u turpëruar

Njeriu nuk është i përjetshëm, le të përpiqet të jetë e pavdekshme ajo që do të thotë dhe ajo që do të bëjë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: