Gjembi i gomarit, jo vetëm lule e bukur por edhe kuruese

Shpesh e cilësojmë gomarin si një kafshë “të trashë” dhe të pagdhendur, por a e dinit se ka një bimë me lule që quhet gjembi i gomarit, i cili ka disa veti të papara?

gjemniFarat e gjembit të gomarit, të njohura ndryshe në gjuhën shkencore si Silubum Marianum (Semen) gjendjen me shumicë në territoret shqiptare dhe kanë disa veti tepër të veçanta kurative. Mes tyre mund të përmendin:

– Rritin sasinë e tëmthit

– Përmirësojnë punën e mëlçisë

– Ulin temperaturën e lartë

– Dobësojnë veprimtarinë e nervit simpatik

– Ndihmojnë në kurimin e sëmundjes së verdhëzës

– Ndihmojnë në tretjen e gurit të tëmthit

– Ndihmojnë në qetësimin e acarimit të mëlçisë

– Kurojnë majasëllin e ngërçet në vena

– Luftojnë prostatën.

Pregatitja: Ju mund të konsumoni 4-5 fara gjemb gomari çdo vakt. Nëse nuk i përtypni dot, mund të përvëloni me gjysmë gote ujë i 1 lugë çaji fara të copëtuara dhe të pini 4-5 herë nga një lugë çaji nga çaji i pregatitur. Këshillohet të ruhet në vende të thata dhe larg rrezeve të diellit. Konsumi i tyre nuk jep efekte anësore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: