Ja sa ujë duhet të pini në bazë të peshës që keni

Të gjithë e dimë se çdo ditë duhet të konsumojmë sasi të caktuar të ujit, në mënyrë që organizmi të funksionoj siç duhet. Nëse këtë nuk e praktikojmë, mund të vjen deri te dobësimi i disa funksioneve vitale, e deri te sëmundjet serioze

Shtrohet pyetja se sa ujë në ditë duhet pirë? Disa thonë se duhet pirë 2 litra ujë në ditë, disa thonë se nuk duhet domosdo të jetë uji, por mundet çfarëdo pije tjetër jo alkoolike, mirëpo, lëngjet dhe pijet tjera nuk mund të zëvendësojnë ujin.

Ka njerëz të cilët aq shumë janë mësuar që të pinë pije të ndryshme, sa ujin as që e përdorin. Këshillojmë që në ujin e thjeshtë të hidhni sa flegra trangulli apo ta shtrydhni pakëz ujë dhe uji do të jetë shumë më i shijshëm dhe më i këndshëm për pije.

Se sa saktësisht duhet pirë ujë gjatë ditë, varet nga pesha jua. Këtë mund ta shikoni përmes kësaj tabele

Secila dietë dhe mënyrë e humbjes në peshë nënkupton konsumimin e sasisë së mjaftueshme të ujit, që është dy litra, tetë gota. Ja sa sasi të ujit në ditë duhet të pini në mënyrë që të humbni në peshë, në krahasim me peshën tuaj trupore.

– Keni 60 kg, çdo ditë duhet të pini 2 litra ujë

– Keni 65 kg, çdo ditë duhet të pini 2,1 litra ujë

– Keni 70 kg, çdo ditë të pini 2,3 litra ujë

– Keni 75 kg, çdo ditë të pini 2,5 litra ujë

– Keni 80 kg, çdo ditë duhet të pini 2,6 litra ujë

– Keni 85 kg, çdo ditë duhet të pini 2,8 litra ujë

– Keni 90 kg, çdo ditë duhet të pini 3 litra ujë

– Keni 95 kg, çdo ditë duhet të pini 3,2 litra ujë

– Keni 100 kg, çdo ditë duhet të pini 3,3 litra ujë

– Keni 105 kg, çdo ditë duhet të pini 3,4 litra ujë

– Keni 110 kg, çdo ditë duhet të pini 3,6 litra ujë

– Keni 115 kg, çdo ditë duhet të pini 3,7 litra ujë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: