Telegrafikisht

Gusht 2017

Nikola Tesla, gjeniu i valëve

Imagjinoni një botë pa kabllo, ku kompjuterët, televizorët dhe pajisjet elektro-shtëpiake mund të funksionojnë pa kabllot e urryer të ushqyerjes dhe pa bateri. Një revolucion wireless (tamam, pa kabllo), i ngjashëm me atë që na ndihmoi të heqim qafe kabllot telefonikë në favor të celularëve dhe internetit pa kabllo, por aplikuar në transmetimin e energjisë elektrike. Fantazi? [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Thënje të mençura

Kali i huaj të len në baltë Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire Fjala është si bleta që ka edhe mjaltin edhe thumbin Qingji i butë thithë dy nana Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife Mos u mundo të nxjerrësh dhjamë nga pleshti C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija Kur s’ ke kokë, ke këmbë Kush [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shteti i Arbërit dhe shembja e Perandorise Bizantine

Në kapërcim të shek. XII-XIII, në pjesën qendrore të trojeve shqiptare dëshmohet më së miri ekzistenca e një formacioni shtetëror mesjetar shqiptar, që në historiografi quhet Shteti apo Principata e Arbërit. Dokumentacioni historik e dëshmon këtë formacion me tiparet karakteristike të një shteti mesjetar, me një organizimin dinastik dhe hierarkik të tij me mbulimin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mjaltë ,Vaj Ulliri dhe Limon – Kombinimi Magjik

Mund të keni dëgjuar shpesh për përfitimet që vijnë nga kombinimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit, mjaltit dhe limonit. Këto produkte të konsumuara gjërësisht në traditën shqiptare janë mjaft të dobishme në përkujdesjen natyrale ndaj shëndetit. Vaji ekstra i virgjër i ullirit përmban sasi domethënëse të yndyrnave të quajtura ‘të mira’ dhe acidit oleik, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Gjembi i gomarit, jo vetëm lule e bukur por edhe kuruese

Shpesh e cilësojmë gomarin si një kafshë “të trashë” dhe të pagdhendur, por a e dinit se ka një bimë me lule që quhet gjembi i gomarit, i cili ka disa veti të papara? Farat e gjembit të gomarit, të njohura ndryshe në gjuhën shkencore si Silubum Marianum (Semen) gjendjen me shumicë në territoret shqiptare dhe kanë disa veti tepër të veçanta kurative. Mes tyre mund të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ja sa ujë duhet të pini në bazë të peshës që keni

Të gjithë e dimë se çdo ditë duhet të konsumojmë sasi të caktuar të ujit, në mënyrë që organizmi të funksionoj siç duhet. Nëse këtë nuk e praktikojmë, mund të vjen deri te dobësimi i disa funksioneve vitale, e deri te sëmundjet serioze Shtrohet pyetja se sa ujë në ditë duhet pirë? Disa thonë se duhet pirë 2 litra ujë në ditë, disa thonë se nuk duhet domosdo të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pyjet e Kurbinit nën pushtetin e flakëve

Nga Edmond Brozi Si pasojë e temperaturave shumë të larta si dhe njerëzve të papërgjegjshem te cilët i ndezin qëllimisht zjarret, ka disa ditë që shumë zona të vendit po digjen nga flakët. Po digjen pyje,kullota dhe shpesh vihet në rrezik dhe jeta e banorëve. Sipas emergjencave civile thuhet qe situata është nën kontroll pasi në ndihmë kanë ardhur dhe disa avione çisternë [ Lexo më shumë...]

0 Comments