Telegrafikisht

Korrik 2017

Vendbanime me emra të çuditshem

  Ka emra fshatrash që janë aq të çuditshëm sa që banorët që jetojnë në këto fshatra ju vjen turp t`i përmendin nga vijnë.     Më poshtë e keni një listë me emra shumë të veçantë dhe shumë qesharak po ashtu. Gallatë-Kurbin Vithkuqi – Korça Kurveleshi -Tepelenë Xhylekar – Gjilan Muqibab – Gjilan Kuqan – Elbasan Qinam – Erseke Symize – Tepelenë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Eklent Kaçi fiton edhe Kupën e Shqipërisë në Snooker

Ka përfunduar sot Kupa e Shqipërisë në Snooker dhe në fund ka triumfuar eklent Kaçi, që në finale ka mposhtur patriotin e tij Edmond Zaja. Arenc Norja e pësoi nga Eklent Kaçi në gjysmëfinale, ndërsa laçiani tjetër Zaja mundi Dorjan Maknorin. Në finale Kaçi u tregua më i zoti se Zaja dhe triumfoi me sete me rezultatin 3-1 dhe e bëri tijin trofeun e Kupës së Shqipërisë në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Interviste me artistin kurbinas Ndue Pepa

Bisedoi: Agim Bajrami Piktori Ndue Pepa është një ndër emrat më të lakuar të artit kurbinas dhe më gjerë. Mjeshtër prej disa dekadash i penelit dhe kolorit por edhe një artist me kulturë të thellë ai të imponohet vetvetiu. Autor i qindra portreteve, peisazheve dhe tabllove kompozicionale punimet e tij janë vlerësuar dhe vazhdojnë të vlerësohen si nga kritika jonë ashtu dhe [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mjaft më! Lëreni të qetë Skënderbeun !

Moikom ZEQO Gjergj Kastrioti Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468) betejat e tij të mëdha me pushtuesit osmanë, por edhe pas vdekjes fizike, për gati 5 shekuj vazhdon një Edicion të Dytë të ndeshjes apokaliptike në betejat e fjalës, opinioneve, pohimeve dhe mohimeve nga më të skajshmet dhe më të çuditshmet, ku afirmimi i tij si Hero, jo thjesht semantik i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ndeshje maratonë,bilardisti nga Laçi Eklent Kaçi ndalet në gjysmëfinale

Eklent Kaçi nuk ka mundur dot të mbrojë trofeun e marrë pak kohë më parë në World Pool Series, teksa në “WPS 3RD SERIES – RYO RACK CLASSIC CHAMPIONSHIP” është renditur i treti, pasi në gjysmëfinale u mund nga Skaj Uduard me rezultatin 2-1 (6-7, 7-5, 7-5). Amerikani në fund arriti të fitojë turneu që luhej në disiplinën 8-Ball. World Pool Series 3 nisi për Kaçin me turin [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shkaqet kryesore që shkaktojnë dhembjet e kokës!

Nëse vuani nga dhimbjet e vazhdueshme të kokës, atëherë ju e dini shumë mirë sa të mundimshme mund të jenë. Nga dhimbjet e lehta të kokës e deri tek dhimbjet serioze të tensionit e të migrenës, askujt nuk i pëlqen të ketë dhimbje koke të vazhdueshme. Megjithatë cilat janë shkaqet rrënjësore që shkaktojnë shumë prej tyre? Alergjitë-Bllokimi i hundëve nga alergjitë mund [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Vetitë çudibërëse të Barit të Bletës

Bari i bletës (lat. Melissa officinalis, ndërsa emërtimi popullor: milcë, mickël, pselik, spelinak), pjesë e familjes së mentes, cilësohet si një erz qetësuese. Ajo është përdorur që në Mesjetë për të trajtuar ankthin dhe stresin, shtuar oreksin dhe lehtësuar dhimbjet dhe parehatitë e shkaktuara nga tretja (përfshirë gazrat, fryrja e barkut dhe koliti). Edhe para Mesjetës [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shote Galica. Si u la luftëtarja në harresë dhe pa përkrahje nga pushteti i kohës

( Me rastin e nëntëdhjetë vjetorit të vdekjes së saj ) nga Mehmet BISLIMI  Qerime Shotë Galica e inspiruar në bëmat e trimëreshave shqiptare e bindur thellë në të drejtën e popullit tonë për të qenë të lirë e vuri pushkën krahut dhe për 12-të vjet me radhë nuk u nda nga burri dhe bashkëluftëtari i saj Azem Galica, dhe nga shokët e tij. Për 12-të vjet me radhë Shote [ Lexo më shumë...]

0 Comments