Vendbanime me emra të çuditshem

  Ka emra fshatrash që janë aq të çuditshëm sa që banorët që jetojnë në këto fshatra ju vjen turp t`i përmendin nga vijnë.     Më poshtë e keni një listë me emra shumë të veçantë dhe shumë qesharak po ashtu. Gallatë-Kurbin Vithkuqi – Korça Kurveleshi -Tepelenë Xhylekar – Gjilan Muqibab – Gjilan KuqanVazhdoni leximin “Vendbanime me emra të çuditshem”

Eklent Kaçi fiton edhe Kupën e Shqipërisë në Snooker

Ka përfunduar sot Kupa e Shqipërisë në Snooker dhe në fund ka triumfuar eklent Kaçi, që në finale ka mposhtur patriotin e tij Edmond Zaja. Arenc Norja e pësoi nga Eklent Kaçi në gjysmëfinale, ndërsa laçiani tjetër Zaja mundi Dorjan Maknorin. Në finale Kaçi u tregua më i zoti se Zaja dhe triumfoi me seteVazhdoni leximin “Eklent Kaçi fiton edhe Kupën e Shqipërisë në Snooker”

Interviste me artistin kurbinas Ndue Pepa

Bisedoi: Agim Bajrami Piktori Ndue Pepa është një ndër emrat më të lakuar të artit kurbinas dhe më gjerë. Mjeshtër prej disa dekadash i penelit dhe kolorit por edhe një artist me kulturë të thellë ai të imponohet vetvetiu. Autor i qindra portreteve, peisazheve dhe tabllove kompozicionale punimet e tij janë vlerësuar dhe vazhdojnë tëVazhdoni leximin “Interviste me artistin kurbinas Ndue Pepa”

Mjaft më! Lëreni të qetë Skënderbeun !

Moikom ZEQO Gjergj Kastrioti Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468) betejat e tij të mëdha me pushtuesit osmanë, por edhe pas vdekjes fizike, për gati 5 shekuj vazhdon një Edicion të Dytë të ndeshjes apokaliptike në betejat e fjalës, opinioneve, pohimeve dhe mohimeve nga më të skajshmet dhe më tëVazhdoni leximin “Mjaft më! Lëreni të qetë Skënderbeun !”

Ndeshje maratonë,bilardisti nga Laçi Eklent Kaçi ndalet në gjysmëfinale

Eklent Kaçi nuk ka mundur dot të mbrojë trofeun e marrë pak kohë më parë në World Pool Series, teksa në “WPS 3RD SERIES – RYO RACK CLASSIC CHAMPIONSHIP” është renditur i treti, pasi në gjysmëfinale u mund nga Skaj Uduard me rezultatin 2-1 (6-7, 7-5, 7-5). Amerikani në fund arriti të fitojë turneu qëVazhdoni leximin “Ndeshje maratonë,bilardisti nga Laçi Eklent Kaçi ndalet në gjysmëfinale”

Shkaqet kryesore që shkaktojnë dhembjet e kokës!

Nëse vuani nga dhimbjet e vazhdueshme të kokës, atëherë ju e dini shumë mirë sa të mundimshme mund të jenë. Nga dhimbjet e lehta të kokës e deri tek dhimbjet serioze të tensionit e të migrenës, askujt nuk i pëlqen të ketë dhimbje koke të vazhdueshme. Megjithatë cilat janë shkaqet rrënjësore që shkaktojnë shumë prejVazhdoni leximin “Shkaqet kryesore që shkaktojnë dhembjet e kokës!”

Vetitë çudibërëse të Barit të Bletës

Bari i bletës (lat. Melissa officinalis, ndërsa emërtimi popullor: milcë, mickël, pselik, spelinak), pjesë e familjes së mentes, cilësohet si një erz qetësuese. Ajo është përdorur që në Mesjetë për të trajtuar ankthin dhe stresin, shtuar oreksin dhe lehtësuar dhimbjet dhe parehatitë e shkaktuara nga tretja (përfshirë gazrat, fryrja e barkut dhe koliti). Edhe paraVazhdoni leximin “Vetitë çudibërëse të Barit të Bletës”

Shote Galica. Si u la luftëtarja në harresë dhe pa përkrahje nga pushteti i kohës

( Me rastin e nëntëdhjetë vjetorit të vdekjes së saj ) nga Mehmet BISLIMI  Qerime Shotë Galica e inspiruar në bëmat e trimëreshave shqiptare e bindur thellë në të drejtën e popullit tonë për të qenë të lirë e vuri pushkën krahut dhe për 12-të vjet me radhë nuk u nda nga burri dhe bashkëluftëtariVazhdoni leximin “Shote Galica. Si u la luftëtarja në harresë dhe pa përkrahje nga pushteti i kohës”