Telegrafikisht

Qershor 2017

Kura popullore që trajtojnë gurët në veshka

Ju ka ndodhur që të keni dhimbje therëse në fund të shpinës?  Nëse keni shpeshherë këtë simptomë atëherë ekziston mundësia që të vuani nga gurët në veshka. Jeni nga ata persona që nuk besoni te medikamentet apo operacionet? Atëherë, për largimin e gurëve nga veshkat tuaja mund të përdorni trajtimet natyrale të këshilluara më poshtë. Për parandalimin e sëmundjeve [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sa të rrezikuar jemi nga valët elektromagnetike

Sëmundjet e shkaktuara nga valët elektromagnetike Ne jeten tone te perditeshme, ne ndeshemi me vale te shumllojeshme, ndaj te cilave organizmi reagon ne menyra te ndryshme. Valet e detit zakonisht kane nje efekt relaksues mbi organizmi human, e kundeta ndodh me valet elektromagnetike. Pervec valeve te drites, ne shtepite tona hyjne edhe vale te prodhuara artificialisht si nga stacionet e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Don Shtjefën Kurti – Dokumentar nga Nikolin Kurti

Don Shtjefën Kurti u lind në Ferizaj më 24 dhjetor 1898. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, ndërsa gjimnazin në qytetin e Shkodrës. Studimet teologjike i filloi në Austri, për t’i vazhduar më tej pas Luftës së Dytë Botërore në Romë në kolegjin “Propaganda Fide”. U shugurua në qytetin e shenjtë, ku mbajti edhe të parën meshë. Më pas u kthye në vendlindje ku [ Lexo më shumë...]

4 Comments

Kisha e Shën Ndoit, çdo vit mbi një milion pelegrinë

Nga NDUE DEDAJ   Është folur e shkruar shumë për këtë kryevend pelegrinazhi fetar, të cilin e vizitojnë me devocion jo vetëm shqiptarët e këtushëm, por nga mbarë trojet shqiptare, diaspora dhe shtetas të huaj. Dyndjet masive për në “Kishën e Laçit” janë të pakrahasueshme me ndonjë pelegrinazh tjetër ndër ne, duke e kthyer Laçin në Mekën e shqiptarëve. Në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kisha e “Shna Ndout”-Laç. Prej shekujsh kisha e katolikeve dhe e myslimaneve.

Nga  NDUE  BACAJ Ka shekuj që ndër shqiptarë jeton shpirti dhe forca  e Shejtit  mrekulli-bërës  me emrin Shna-Ndou i Padoves ,ku rezidenca e perhershme e këtij Shejti  ka qënë  në kalanë e vjeter me emrin Sebastia ,e cila ndodhet  pranë  qytetit të sotem të Laçit, që ndër shekuj e deri në ditet tona  njihet me emrin Kisha e Shna Ndout . Sebastia është një qytez e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shna Ndou i Padovës, Shenjti i mrekullive

E kush nuk e njeh në Shqipëri shenjtin e famshëm Shna Ndoun. Kush në jetën e tij nuk i është lutur këtij shenjti që bëri kaq shumë mrekulli në Shqipëri e kudo. Historia e këtij shenjti është frymëzuese për mijëra njerëz. Ai hyri në historinë botërore si një njeri që me jetën e tij frymëzoi mijëra breza dhe bëri shumë mrekulli. Një jetë shumë interesante është [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shën Antoni i Padovës meshtar dhe doktor i Kishës, një shenjt universal

Devocioni ndaj këtij shenjti të madh është i shtrirë jo vetëm në Kishën katolike por edhe më gjerë. Shën Antoni ka zgjuar interesim përpos tek katolikët edhe ndër ortodoks, budistë e mysliman. Me plotë të drejtë quhet shenjt universal – shenjti i botës. Ishte njeri i palodhshëm në vreshtin e Zotit. Jeta e tij ishte shërbim ndaj vëllait njeri pa dallim, prandaj ishte i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Famullia e Shna Prendes monografia e panjohur e imzot Frano Ilias

Famullia e Shna Prendes, është një studim i shkurtër i Imzot Frano Ilias, ku ai bën një historik të shkurtër të një prej famullive më të hershme shqiptare asaj të Shna Prendes në Kurbin, dikur abaci benediktine e cila më pas për 244 vjet qe seli e Kryeipeshkvisë së Durësit, ku edhe u hap e para shkollë shqipe (1632) brenda territorit të sotëm shqiptar, e cila gjendet thuajse [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shënjtenorja Shën Ndou i Padovës – Laç Të dhëna historike mbi ekzistencen e saj (mbledhur nga Atë Donat Kurti ofm në vitin 1970).

“Âsht per t’u çuditë, se si Emz. Mark Skura nder rrelacjone Ndër kohët e hershme Sebastja ká kênë nji qytetzë me randësí në pikpamje strategjike. Germadhet e saja shifen edhe sot në nji maje jo fort të naltë kah veri-lindja e katundit Laç në Kurbî. Qytetza ose Kalaja e Sebastes zotnon mbarë fushen deri në breg të detit. Ajo, pá dyshim ka kênë edhe në kohë të [ Lexo më shumë...]

0 Comments