Telegrafikisht

Skuraj-Ura pasarelë nga një lehtësi komunikimi dhe promocioni turistik tashmë është kthyer në një rrezik potencial vdekjeje.

kurbini.info

Nga Edmond Brozi

Kujtdo që ka i rënë të udhëtojë me makinë në aksin rrugor Milot-Peshkopi, i ka rënë në sy një urë pasarelë e ndërtuar pak vite më parë (2009), mbi lumin Mat në fshatin Skuraj, aty ku dhe fillon lugina e Shkopetit.

398353_299854493427334_449286638_n Pamje nga ura e sapondërtuar

Kjo urë e varur e tipit pasarelë ia shtonte dhe më shumë bukuritë e hirshme luginës se Matit sapo lije majtas Rrugën Durrës-Kukës-Prishtinë, ku dihet se përgjatë bregut të lumit, fshati Skuraj gjithmonë gjatë muajve të verës  ka qenë dhe vijon të jetë një destinacion turistik mjaft i frekuentuar nga turistë vendas dhe të huaj. Nga ana tjetër  kjo urë ishte dhe mjaft e nevojshme për banorët e Skurajt që kanë varrezat e tyre matanë lumit por dhe të fshatrave të tjera të kësaj zone si Gallatë, Malbardhë e Vinjollë.
Prej 20 vite rradhazi çdo dy vjet sa herë bëheshin fushata…

Shihni postimin origjinal 459 fjalë më tepër

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: