Telegrafikisht

Janar 2017

Vlerat e jashtzakonshme te rigonit(çajit te malit,Oreganum vulgare)

Gjethet e bimës mesdhetare të rigonit që i përket familjes botanike Oreganum vulgare përdoren të njoma dhe të thara, por mund të grihen dhe të përdoren edhe në çaj. Përveç aromës së tyre të fortë, gjethet e rigonit përmbajnë 40 përbërës aktivë mjekësorë. Këto gjethe janë një kurë tradicionale në mjekësinë popullore, ndërkohë që shumë studime klinike kanë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shkopeti, fshati që po shuhet nga rrëshqitja e tokës

Thuajse një fshat i tërë po zhduket nga erozioni pas reshjeve të mëdha, duke detyruar një pjesë  të banarëve që të largohen prej aty. Bëhet fjalë për Shkopetin, dikur i njohur nga mbipopullimi nga HEC-i, me mjaft të punësuar në këtë vepër hidroenergjetike; por që atyre tashmë po u rrëshket toka nën këmbë. Një pjesë nga mali është shkëputur, duke shkatërruar disa [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi e nis mbarë vitin 2017

Afrimet e reja  ne skuader kane dhene rezultatin e duhur ,ne sfiden e pare te fazes se trete te superliges kunder Korabit te luajtur ne Elbasan Arena. Mjafton Regi Lushkja për t’i dhënë fitoren Laçit, që e nis me fitore vitin 2017 dhe shfaqet mjaft mirë në fushën e blertë. Në Elbasan ndeshja nisi me gol, kur Lushkja realizoi që në minutën e 3-të dhe më pas dibranët hidhen në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Imzot Nikollë Kaçorri, ndër themelvënësit e shtetit shqiptar

Nga Kastriot Marku Imzot Nikoll Kaçorri u lind në fshatin Krejë të Lurës në vitin 1862, fshat ky që ndan dy krahina të mëdha: atë të Dibrës dhe të Mirditës, si dhe nga pikëpamja fetare dy besimet që përfaqësoheshin në këto dy krahina. Rridhte nga një familje laramane, gjë jo krejt e pazakontë në këtë krahinë, babai i së cilës ishte katolik, ndërsa nëna ishte e [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Kryengritja e Kurbinit (1903-1906) në një dorëshkrim të At Shtjefën Gjeçovit

Kryengritja e Kurbinit (1903-1906), ishte një  fillesë e Kryengritjes së Përgjithshme për Pavarësi, shënohet në një dorëshkrim të pabotuar të At Shtjefën Gjeçovit o.f.m. të titulluar:“Parradija e popullit ase Kryengritja e Dheut të rrethit të Krues me 54 pleq në krye, kundra urdhënve e dokeve të reja t’Osmanllive. 1903, 1904, 1905, 1906”. Laç, Sebaste. Gjeçovi e ka [ Lexo më shumë...]

1 Comment

ZHDUKJA E PLAZHIT TË PATOKUT

NDUE DEDAJ Në Shqipëri, ani se mjaft e dhimbshme të thuhet, është bërë zakon humbja e mpakja e territoreve, në një mënyrë a në një tjetër. Dikur na i patën përlarë fqinjët me luftëra dhe Fuqitë e Mëdha me konferenca ambasadorësh, përfshi dhe ndonjë dhuratë mbretërore, si Shën Naumi. Tash, tokat tona, o i ka gllabëruar deti, o i kanë shqyer lumenjtë, o i kanë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Arbëria e kthyer në një tokë të rrënuar

Informacion i Fjor Jonimës në vitin 1470, ose rrëfimi më i hershëm i bërë nga ndonjë shqiptar për gjendjen e Arbërisë. Në gjysmën e dytë të shekullit XV, kur pjesa më e madhe e Arbërisë qendrore ishte nën kontrollin e venedikasve, ende pa mbërritur fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467, të cilat shkatërruan pjesën më të madhe të vendit, Fior Jonima nga [ Lexo më shumë...]

1 Comment

“Ore, si nuk keni turp?! Edhe 40 vite më parë në shkolla kishte ngrohëse e vaksinim!”

Nga Artan Fuga Këto ditë që thonë se paska epidemi gripi, ndonëse nuk ka asnjë transparencë shifrash, kur shkollat janë mbyllur, vocrrakët janë detyruar të mbyllen në shtëpi, nëpunësit, si të privilegjuar, marrin pushime suplementare të paguara për të ruajtur ciliminjtë në shtëpi, kurse ata që punojnë te privati nuk e kanë këtë të drejtë sepse shteti i trajton si të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Afrime te reja ne skuadren e Laçit

Laçi zyrtarizon një mesfushor Pas largimit nga Tirana, Ansi Nika nuk ka humbur kohë për të gjetur ekipin e ri. Prej ditës së sotme mesfushori shkodran është zyrtarisht lojtar i Laçit. Edhe pse prej ditësh përflitej për një kalim të mundshëm të tij te Korabi, Nika ka preferuar të pranojë ofertën e presidentit Laksa për t’u bërë pjesë e bardhezinjve. Ndërkohë me afrimin [ Lexo më shumë...]

0 Comments