Laçi ka marre fitoren e pare ne transferte kunder Vllaznise

Laçi ka marre fitoren e pare ne transferte kunder skuadres se Vllaznise. Pas nje nisje jo te mire te kampionatit pasi deri ne javen e gjashte kishte grumbulluar vetem tre pike ( Tre barazime  dhe tre humbje). Ne javen e shtate Laçi befason Vllazninë duke e mundur në “Reshit Rusi” shkodranët me rezultatin 1-2. ShtubinaVazhdoni leximin “Laçi ka marre fitoren e pare ne transferte kunder Vllaznise”

ULLIRI NË GJORËM TË KURBINIT-MONUMENT I RRALLË I NATYRËS, MES MADHËSHTISË DHE HARRESËS.

Nga: Edmond BROZI Ulliri mendohet të jetë dru frutor aq i lashtë sa dhe prania e njeriut në tokë. Origjina e tij vjen nga pellgu i Mesdheut dhe mendohet që zanafillën e ka në Palestinë apo Sirinë e sotme. Ulliri historikisht ka simbolizuar paqen. Në Romën e lashtë ulliri ishte i shenjtë dhe konsiderohej siVazhdoni leximin “ULLIRI NË GJORËM TË KURBINIT-MONUMENT I RRALLË I NATYRËS, MES MADHËSHTISË DHE HARRESËS.”

Vlerat ushqyese dhe kurative të hurmës

Hurmat  rriten në mbarë botën, por 90% të prodhimit të tyre bëhet në Kinë, Japoni dhe Korenë e Jugut. Kohët e fundit hurma  prodhohet me shumicë edhe në Brazil, Itali, Turqi, Zelandën e Re, Australi, Kili etj. Në botë sot vlerësohet që të prodhohen rreth 2 milion ton hurma në vit. Vlerat ushqimore dhe kurativeVazhdoni leximin “Vlerat ushqyese dhe kurative të hurmës”

Mareja, e njohur me shume per rakine por ka dhe plot vlera te tjera

Emri botanik i maresë është Arbutus Unedo dhe ne po ju sjellim në vëmendje këtë frut unik. Bima e maresë e cila ka ngjashmëri me boronicat e kuqe, shpesh përdoret për zbukurim.  Shija e saj është unike dhe freskuese, ndonëse pak të thartë. Në rajonin e Mesdheut kokrrat e egra Arbutus janë mbledhur dhe vlerësuarVazhdoni leximin “Mareja, e njohur me shume per rakine por ka dhe plot vlera te tjera”

Historia 700 vjeçare e kishes se Shen Mehillit, Malbardhe, Kurbin

Nga Kastriot MARKU Në këtë shkrim do të ndalemi vetëm në Malbadhë, në kishën kuvendore të Shën Mëhillit. Ngjitur me Milotin gjendet fshati Malbardhë, fshat i cili shtrihet në të dy shpatet e malit të Tumenishtit (Tumenistum) sikurse e quan Marin Barleti ose Glerës sikurse e quan Mark Skura, fshat që për nga sipërfaqja ështëVazhdoni leximin “Historia 700 vjeçare e kishes se Shen Mehillit, Malbardhe, Kurbin”

Idet, vlerat e jashtzakonshme te saj.

Idet, xinxifet apo si t’i doni! Disa i quajnë Ide (në Shqipërinë e Mesme), të tjerë XINXIFE (në Jug)KIMCA i thone ne veri. Po le t’i quajmë Ide, meqë ka ky emër një farë ngjashmërie me vendin nga janë prodhuar së pari, në Indi mandej në Kinë dhe Lindjen e mesme. Fruti ka qenë iVazhdoni leximin “Idet, vlerat e jashtzakonshme te saj.”

Miloti

Qyteti është qendër e komunës( me ndarjen e re territoriale quhet njesi administrative) me të njëjtin emër, e cila ka 13 fshatra dhe konkretisht: Mal-Milot, Fushë – Milot, Shullaz, Malbardhë, Delbnisht, Selitë, Gallatë, Skuraj, Vinjollë, Gërnac, Shkopet, Ferrë – Shkopet dhe Prozhëm. Në organizimin e vjetër administrativ ka patur edhe fshatra të tjerë, të cilëtVazhdoni leximin “Miloti”

Mamurrasi “Qytet i Mimozave”

Historia Mamurrasi është një qytet me rreth 8000 banorë.( si njesi administrative ka rreth 20.000 banore ) Ndodhet midis Laçit dhe Fushë-Krujës,  rreth 30 km në veri të kryeqytetit Tiranë. Përmendet qysh në Mesjetë me emrin Mamur nga kronikanë osmanë. Në Mesjetë ashtu si dhe gjithe Kurbini bënte pjesë në principatat e Topiajve dhe Kastriotëve.Vazhdoni leximin “Mamurrasi “Qytet i Mimozave””

REPORTAZH PER GJORMIN E KURBINIT

  Ne token e Gjormit ( nga Ymer Hysa ) Poshte malit, mes gjelberimit te perjetshem te ullishtes shekullore, neper kodra te buta dhe te begata, qe hapen si gishterinjte e dores, anes rruges nacionale Mamurras – Laç shtrihet fshati Gjorem. Me nje pamje panoramike mes ullinjve shihen kullat e vjetra dykateshe, si fortesa teVazhdoni leximin “REPORTAZH PER GJORMIN E KURBINIT”

Kisha e shen Merise

Nga Kastriot Marku Ndodhet në Kurbin, në fshatin Shëmri dhe është një kishë abaciale me rëndësi e Arbërisë mesjetare. Sipas të dhënave gojore aty kryenin shërbesat fetare Gjergj Kastrioti së bashku me bashkëshorten e tij Donikën. Të gjithë banorët e fshatit Shënmëri janë të besimit islam por kjo nuk i ka penguar ata të përkujdesenVazhdoni leximin “Kisha e shen Merise”