Telegrafikisht

2016

A e dini se sa të dëmshme janë pijet energjike?

Shumë prej nesh ndoshta konsumojnë pije energjike, kryesisht Red Bull, por a e dini se çfarë i shkakton realisht trupit tonë një kanaçe nga ky produkt? Me siguri jo, përderisa vazhdoni ta konsumoni. Më poshtë do të gjeni një guidë hap pas hapi në të cilën përshkruhet se çfare ndodh në trupin tuaj 10 minuta, 2 orë dhe madje edhe 12 ditë pas konsumit të një kanaçeje Red [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Skuraj

Fshati SKURAJ është një nga 13 fshatrat e njësisë administrative  Milot në rrethin Kurbin në Qarkun e Lezhës, në veriperëndim të Shqipërisë së Mesme. Skuraj shtrihet në verilindje të Kurbinit në këmbët e malit të Skënderbeut, i cili në këtë fshat ka pikën më të lartë majën e Mëllezës (1123 m). Fshatin e përshkon nga verilindja lumi Mat dhe lumi i Hurdhazës në [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Perdhunimet e ballkanit ( +18 )

E gjithe krahina e Krujes dhe e Kurbinit e cila dhe i beri me shume rezistence pushtimit osman e kujton shume mire legjenden me 90 vajzat krutane te cilat u hodhen nga shkembi i Vajes ne gremine per te mos rene ne dore te ushtrise osmane. Po ashtu dhe ngjarjen e ndodhur ne nje fshat te KURBINIT ( Lugarec ) ku ushtria osmane kerkon te marre me dhune nusen e sapomartuar, nderkohe qe vriten te [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rrezikohen banoret! Demtohet diga ne rezervuarin e Zhejes ne Kurbin

Reshjet e shiut të ditëve të fundit kanë bërë që niveli i ujit në këtë ujëmbledhes të arrijë në piken kritike, ndërkohë që shkarkuesit kanë dalë jashtë funksioni për shkak të amortizimit të tyre. Prurjet e shumta të ujit kanë sjellë dëmtim të diges në disa vende, duke vënë në rrezik çarjen e saj. Kjo situatë e krijuar ka vënë në alarm banorët e zonës, të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Olsi Jazexhi sulmon 38 klerikët katolik, bashkëpunuan me Fashizmin.

Prej vitesh njihet  per bindjet e tija radikale sa qe shpesh ka arritur kulmin me provokime duke ofenduar figura kombetare si Nene Tereza apo Gjergj Kastrioti , “Lufta që Skënderbeu bëri kundër shtetit osman, ideologjia e tij kristjane fondamentaliste, masakra kundër muslimanëve, besnikëria ndaj Papës së Romës, etj nuk e ndryshojnë shumë luftën e Skënderbeut nga lufta e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si të dallojme një vaji ulliri cilësor

Duhet të ndjesh aromën e fortë të ullirit të freskët, një hidhësi interesante në gojë e një djegësi pikante në grykë. Ky është, thënë thjesht, një vaj ulliri Ekstra i Virgjër. Nëse do t’i vinim numra për nga niveli i fortësisë së aromës dhe shijes, aroma e frutit në një vaj të mirë ulliri duhet të jetë 10, hidhësia 5 deri në 6 dhe djegësia 7. ‘Shijen e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“…Në Kurbin nuk vdes trimnia”

Nga Vlash Prendi  Botuar ne gazeten 55më 27/01/2013 Kënga jonë popullore, duke qenë e lidhur ngushtë me historinë,lavdinë dhe jetën e popullit tonë, ka pasqyruar gjendjen e tij politike, ekonomike dhe patriotike në çdo periudhë të historisë si dhe përpjekjet e tij për liri dhe pavarësi. Dihet se jeta e masave tona popullore në krahinën e Kurbinit gjatë sundimit osman ka qenë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Teuta triumfon, Laçi “fundoset”

Eshte mbyllur sot faza e pare e super liges, Kurbinasit arriten nje tjeter rezultat zhgenjyes ne perballjen me Teuten ne stadiumin Niko Dovana. Teuta me Maganin është ndryshe, dhe këtë e tregoi që sot ndaj Laçit, skuadër të cilën e mundi me rezultatin 3-1. Durrsakët e nisën në sulm, dhe arritën ta zhbllokonin sfidën që në minutën e 12-të me anë të Artur Maganit. Tre minuta më [ Lexo më shumë...]

0 Comments

12 fakte që duhet t’i dini për shegën, ja çfarë kuron

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën. Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Kurbini

    Nga Kastriot Marku KURBINI ka një sipërfaqe prej 269.03 kilometrash katrorë dhe popullsi rreth 74 000 banorë. Emrin Kurbin (Curbino) në dokumentacionin historik na del në vitin 1457. Në këtë krahinë ka banuar bashkësia ilire e fisit të parthinëve, emër që disa studiues e barazojnë me fjalën shqipe bardhej dhe e marrin si sinonim të albanëve. Dëshmitë e shumta se [ Lexo më shumë...]

0 Comments