Telegrafikisht

Dhjetor 2016

Tjeter humbje qe e fundos Laçin

Teuta ka arritur të marrë tre pikë me mjaft vlera në Laç, teksa për këtë ndeshje ka vendosur sulmuesi Andi Ribaj me dy golat e tij. Fieraku shënoi në pjesën e parë me penallti,ndërsa Laçi nuk arrin të barazojë dot me Akuinon nga penalltia. Ishte Moçka ai që arriti të presë gjuajtjen e brazilianit dhe pjesa e parë u mbyll 0-1. Në pjesën e dytë Ribaj shënon edhe një gol [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Te mallkoj me dashuri -POEZI nga Alida Kasmi

MOS E VRISNI PAFAJSINË Më dhëmb shpirti nuk duroj dot, kur shoh fëmijë që derdhin lot. Shkaku të jenë njerëz analfabetë që nuk bëjnë gjë tjetër vetëm marrin jetë. Kush ta dha ty këtë të drejtë të mbyllësh brenda një fis të tërë? A ka drejtësi në këtë jetë, përse askush nuk bën zë? Lerëni fëmijën të shkojë në shkollë, të lozë, të qeshë në oborrin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

LËVDUAR QOFTË MULLIRI ! ( Mulliri i Skenderbeut )

Nga Aurel Plasari Ky mulli disashekullor i Kurbinit, që ka bluar drithët e bukës për dhjetëra brezni njerëzish të Arbnit, lëvduar qoftë! Lëvduar qoftë ai përballë bunkerëve të çnjerëzishëm që në Shqipërinë e sotme po i shndërrojnë në “monumente kulture” në kohë e sipër që mullirin, monument të mirëfilltë, e lënë të rrënohet. Në mos me 1/100-n, me siguri me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Fitore jetike për Laçin

Skuadra kurbinase kete sezone ka patur paraqitjen me te dobet, mbase dhe nga niveli i skuadrave te tjera te cilat kane shume pak diference nga njera tjetra. Bruno Akuino është hero i Laçit me Vllazninë, teksa me golin e tij i dha fitoren kurbinasve. Luftë e fortë sportive në Laç mes vendasve dhe Vllaznisë, teksa loja është deri diku e barabartë, me epërsinë e lehtë të vendasve që [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si te kursejme energjine elektrike

Me afrimin e dimrit dhe uljen e temperaturave, nje problem ne vete eshte dhe fatura e energjise elektrike e cila shpesh eshte e paperballueshme. Për të kontribuar në pakësimin e konsumit të energjisë dhe rrjedhimisht në kursimin e parave dhe ngadalësimin e faktorëve që sjellin ngrohjen globale, gjithsecili prej nesh mund t’ia nisë nga shtëpia e tij. Ja disa këshilla që nëse i [ Lexo më shumë...]

0 Comments