Kenga e Kishes se Laçit -Kurt Lika

 

Teksti Gjoke Beci
Teteqindvjet ne Flake te Qiriut

Ne Sebaste rron nje Keshtjelle
Balle per balle rri me nje Shpelle
Permbi Shpelle vjen nje shenjtor
Vete Shna Ndoi me kryq ne dore
Fryma e Shenjte e Perendimit
I ka dhene bekim Kurbinit

Gjergjit te madh ja bekoj shpaten
Si mburoj per gjithe Europen
Na bekoj sofrat ne voter
Plorin ne are dhe krojet rrotull
Shkollen shqip me mesime te mbara
Kur u ngrit ne Kurbin e para

Nen altar nje gure i bardhe
Ja degjoj Shna Ndoit dy fjale
Te Krishtere e Mysliman
Kane nje Dielle e kane nje Hane
Zoti vete mue me dergoj
Me i ndihmue te gjithe njesoj

Teteqind vjet nen flake te qiriut
Gjen shpetim trupi i njeriut
Çfare ka ba  Shna Ndoi per ne
Bafte Shqiptari per Atdhe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: