Rrezikohen banoret! Demtohet diga ne rezervuarin e Zhejes ne Kurbin

Reshjet e shiut të ditëve të fundit kanë bërë që niveli i ujit në këtë ujëmbledhes të arrijë në piken kritike, ndërkohë që shkarkuesit kanë dalë jashtë funksioni për shkak të amortizimit të tyre.
Prurjet e shumta të ujit kanë sjellë dëmtim të diges në disa vende, duke vënë në rrezik çarjen e saj.
Kjo situatë e krijuar ka vënë në alarm banorët e zonës, të cilët kërkojnë që të ndërhyhet në mënyrë të menjëhershme, pasi e gjithë zona është e kërcënuar nga ky rezervuar.
Duhen masa te menjehershme nga EMERGJENCA CIVILE
Banoret jane te rrezikuar por dhe ne kufinjte maksimale te shqetesimit per fatin e tyre pas diteve me shi. Ata na sjellin pamje te rezervuarit te Zhejes, te diges qe po shkatrrohet. “Jemi ne rrezik maksimal si rreth e gjithe pjesa fushore, ne kushte normale rezervuari mban 2 miljon e 150 mije meter kub uje. NE KUSHTET SI SOT JANE MBI 3 MILJON METER KUB, shkarkuesit nuk funksionojne normal. Dhe pse ka rreth 18 ore qe nuk bien pike shiu vazhdon derdhja nga shkarkuesi katastrofik. Diga ka degraduar dhe nje masiv i madh dheu i saj po rreshqet. Jemi ne meshire te fatit…

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: